Leximi i librave të shtypur, në vend të librave elektronikë, zhvillon më mirë inteligjencën e fëmijëve

Los Angeles, 5 tetor 2022 (MIA) - Leximi i librave elektronikë, duket se nuk është aq efektiv sa librat klasikë të shtypur që, për shembull, i huazojmë nga bibliotekat, thekson një studim i ri i Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik. funksionimi dhe zhvillimi - OECD, i cili përfshinte 600,000 fëmijë në mbarë botën.

Shkencëtarët i kanë kushtuar vëmendje të veçantë suksesit të fëmijëve që lexojnë. Sipas raporteve, fëmijët që preferojnë libra "letër dhe bojë" shënuan deri në 49 pikë më të larta në teste krahasuar me ata që lexojnë rrallë ose pothuajse kurrë. Për sa u përket fëmijëve që lexonin më së shumti libra dixhitalë, rezultatet e tyre treguan se ishin “një vit të tërë” prapa testuesve të parë për sa i përket IQ-së, që është një ndryshim vërtet i madh.

Disa ekspertë besojnë se drita dhe dridhjet e ekranit janë më të dëmshme për trurin sesa letra, ndërsa të tjerë tregojnë hapësirën për paragrafin e shkruar, fotografitë dhe grafikët në letrën e printuar për rezultate të tilla - diçka, sipas tyre, mund të ndihmojë nxënësi.më lehtë për të mbajtur mend dhe rikujtuar të dhëna të caktuara.

Detyrat e shumëanshme, dmth. "Multitasking" është një problem i dukshëm në botën e sotme. Megjithatë, gjatë studimit, fëmijët nuk u lejuan të shfletonin internetin ose të përdornin aplikacione të tjera që mund t'i shpërqendronin. Kjo është pikërisht ajo që i ngatërron më shumë shkencëtarët, sepse nëse shpërqendrimi nuk është, atëherë - cili është problemi?

Më parë mendohej se njerëzit lexonin shumë shpejt kur lexonin nga ekrani. Hulumtimi i fundit duket se e vë në dyshim edhe këtë...

Prof. Virginia Clinton mendon se problemi mund të jetë "vetë-mashtrimi" i lexuesit për ekranin. Kur u pyetën se sa të suksesshëm mendonin se ishin, fëmijët e dashuruar ndaj ekranit e mbivlerësonin vazhdimisht të kuptuarit e tekstit që po lexonin, ndërsa fëmijët që donin printimin ishin shumë më të saktë në vlerësimet e tyre.

– Edhe pse në fillim tingëllon i parëndësishëm, në fakt ky zbulim është një faktor shumë i rëndësishëm në përfundimet që arritëm. Domethënë, besimi i tepërt i atyre që lexojnë libra në formë dixhitale është i rëndësishëm sepse njerëzit që mbivlerësojnë aftësitë e tyre ka të ngjarë të bëjnë më pak përpjekje për të lexuar. Sa më pak përpjekje bën një person për të lexuar një pjesë të përmbajtjes, aq më pak ka gjasa që ta kuptojë atë. Kjo për shkak se leximi i të kuptuarit, si çdo mësim, nuk është aspak i lehtë dhe kërkon punë, shpjegon Clinton.

Fëmijët që lexojnë libra letre raportuan gjithashtu kënaqësi më të madhe të leximit sesa ata që lexojnë libra elektronikë. Kjo rezultoi e vërtetë edhe pas përshtatjes për dallimet demografike siç është sfondi ekonomik.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail