Fituesit e njohur te çmimeve alternative NobelOslo, 29 shtator 2022 (MIA) – Çmimi Alternativ i Nobelit sivjet iu nda aktivistëve nga Ukraina, Somalia, Venezuela dhe Uganda.

Çmimi "Right Livelihood" për një jetë të drejtë u fitua, ndër të tjera, nga aktivistët somalezë të të drejtave të njeriut Fartoun Adan dhe Ilvad Elman, më pas nga avokatja ukrainase Oleksandra Matvichuk dhe Qendra për Liritë Civile (CCL), kolektivi venezuelian për shërbimet sociale. , Sekosesola dhe Instituti Afrikan për Menaxhimin e Energjisë (AFIEGO).

Fituesit do të shpallen nga e hëna në Stokholm, Suedi dhe Oslo, Norvegji.

Çmimi u është dhënë avokatëve për të drejtat e njeriut, mjedisin dhe paqen që nga viti 1980. Nderi në të kaluarën iu është dhënë figurave me famë botërore si autorja suedeze e fëmijëve Astrid Lindgren, informatori amerikan Edward Snowden dhe aktivistja suedeze e klimës Greta Thunberg. Sidoqoftë, Fondacioni zakonisht ia jep çmimin individëve dhe organizatave më pak të njohura.

Vitin e kaluar, njohja për një jetë të drejtë iu dha avokates Marta Wando nga Kameruni, ambientalistit rus Vladimir Slivyak, Freda Hewson - një avokate kanadeze për të drejtat e njerëzve indigjenë dhe Iniciativës Ligjore për Pyjet dhe Mjedisin (LIFE) nga Indi.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail