Jozyrtarisht poni më i vogël në botëLos Anxhelos, 9 nëntor 2022 (MIA) – Një kalë i vogël Shetland i quajtur Pumukel mund të jetë kali më i vogël i tillë në botë, me peshë vetëm 35 kilogramë. Pronarja e tij Carola shpreson që kafsha e saj do të hyjë në Librin e Rekordeve Guinness si poni më i vogël në botë, por asaj i duhet të presë derisa ai të mbushë katër vjeç.

Klubi Britanik i Ponyve Shetland raporton se një kalë i vogël Shetland zakonisht peshon rreth 120 kg, por Pumukel në 35 kg është larg kësaj. Është gjithashtu vetëm 50 centimetra i gjatë.

Carola ka dy vjet në pronësi të kalit të vogël.

Pumukel, megjithatë, u lejua gjithashtu të hynte dhe të qëndronte në shtëpi dhe të hante mëngjes me pronaren e tij, raportoi BBC.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail