Pse një fëmijë ndonjëherë "e do" më shumë njërin prind?Los Anxhelos, 17 nëntor 2022 (MIA) – Ndonjëherë duket sikur fëmijët “favorizojnë” njërin prind... Por kjo nuk është se fëmija e do më shumë mamin apo babin.

Përkatësisht, fëmijët, veçanërisht nëse janë nën pesë vjeç, mbështeten në familjen e tyre për të përmbushur nevojat e tyre. "Preferenca" e njërit prind ndaj tjetrit nuk është e një natyre personale, por bazohet vetëm në shtysat themelore të mbijetesës, sipas psikologes Sarah Alperin.

- Preferenca e njërit prind nuk ka të bëjë absolutisht me mungesën e dashurisë së fëmijës për prindin tjetër. Kjo është thjesht një mënyrë për aftësinë e tij për të njohur rrugën e rezistencës më të vogël për të kënaqur nevojat e tij themelore. Shumë prindër janë të shqetësuar sepse mendojnë se fëmija i tyre “nuk i pëlqen” apo ka inat ndaj tyre, ndaj i drejtohen prindit tjetër, por kjo nuk është e vërtetë, shpjegon psikologia.

Pra, sapo një fëmijë të kuptojë se njëri prind është "më i disponueshëm" se tjetri, thonë ekspertët, ai përpiqet ta mbajë atë sepse nevoja e tij për kujdes dhe një marrëdhënie e fortë dhe e qëndrueshme është thelbësore. Në këtë mënyrë fëmija dëshiron të ruajë atë që rezulton të jetë më konsistente se “dy zgjedhjet”.

- Nëse si prind, fëmija ndonjëherë ju shtyn, ju këshilloj të mos e fajësoni, por ta dijë se jeni në dispozicion të tij nëse ai ka nevojë për ju. Është e rëndësishme që fëmija të dijë se ju e respektoni zgjedhjen e tij dhe se e doni atë, pavarësisht se çfarë, thotë Alperin.

Kështu, sapo fëmijët të njohin lidhjen më të sigurt, më të fortë me njërin prind, ata do të mbështeten tek ajo sepse është zgjidhja më e thjeshtë për ta. Por psikologia thekson se favorizimi shpesh ndryshon, në varësi të asaj se çfarë është e rëndësishme për fëmijën në një moment të caktuar dhe çfarë i intereson më pas.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail