Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës fillon shitja e pulës nga laboratoriLos Anxhelos, 18 nëntor 2022 (MIA) – Pas një vendimi të Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave, kompania “Upside Foods” (Upside Foods) së shpejti do të mund të shesë pulën e prodhuar nga qelizat shtazore dhe të rritur në bioreaktorë.

Mbeten vetëm dy hapa të vegjël rregullatorë përpara se mishi i prodhuar në këtë mënyrë, pa vrasjen e kafshëve, të jetë i disponueshëm për publikun. Objektet e prodhimit të Upside Foods duhet t'i nënshtrohen një inspektimi shtesë nga Departamenti i Bujqësisë dhe produkti përfundimtar do të duhet të etiketohet me një inspektim të certifikuar përpara se mishi të dalë në treg. Për momentin, ky mish do të vazhdojë të jetë i rezervuar për një rreth të ngushtë restorantesh ekskluzive në Shtetet e Bashkuara.

Uma Valetti, drejtore ekzekutive e “Upside Foods” theksoi se synimi është që publiku fillimisht ta provojë pulën e tij në restorante të caktuara (të specializuara), para se të blihet dhe gatuhet në shtëpi.

Kuzhinierja me yll Michelin, Dominique Crane ka njoftuar tashmë se do të shërbejë "mish të kulturuar" në restorantin e saj në San Francisko.

Ky mish, meqë ra fjala, ndryshon nga perimet, sepse përmban qeliza të vërteta shtazore dhe - teorikisht, nuk ndryshon nga mishi i vërtetë. Qelizat fillimisht izolohen nga kafsha dhe zhvillohen në linja qelizore të cilat më pas ngrihen. Mostrat e vogla të këtyre linjave qelizore më pas transferohen në bioreaktorë - zakonisht dhoma të mëdha çeliku, ku qelizat "ushqehen" me një zgjidhje të përshtatshme që përmban lëndë ushqyese që nxisin ndarjen e qelizave. Kur qelizat shumohen dhe diferencohen në llojin e duhur të indit, ato mund të korrren dhe përdoren në produktet e mishit të kultivuara.

Por mishi i rritur në këtë mënyrë është ende jashtëzakonisht i shtrenjtë. Kompanitë po i mbajnë të fshehtë kostot totale, por me siguri, ky lloj mishi do të jetë përsëri disa herë më i shtrenjtë se mishi konvencional. Prandaj, produktet e para të mishit të kultivuara mund të jenë një përzierje e qelizave të kafshëve laboratorike dhe mishit të bimëve.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail