Rreth 2500 foka të ngordhura u gjetën në Rusinë jugoreMoskë, 5 dhjetor 2022 (MIA) – Rreth 2.500 foka të ngordhura janë gjetur në brigjet e Detit Kaspik në Dagestanin jugor të Rusisë dhe deri më tani nuk ka indikacione se janë vrarë me dhunë, thanë zyrtarët lokalë.

Nga raportimet e para rezultoi se bëhej fjalë për rreth 700 foka të ngordhura, por me kërkime të mëtejshme në terren u konstatua se janë të paktën 2500 dhe ka mundësi të ketë edhe më shumë. Që nga viti 2008, Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës e ka shpallur fokën Kaspike një specie të rrezikuar.

Kreu i Qendrës Kaspiane për Mbrojtjen e Mjedisit Zaur Gazipov theksoi se sipas rezultateve të para të hetimit, foka kanë ngordhur rreth dy javë më parë dhe se deri më tani nuk është gjetur asnjë provë se ato janë vrarë apo kapur në rrjetë peshkimi. Ekipet e ekspertëve kanë marrë mostra nga vulat për të përcaktuar shkakun e vdekjes përmes analizave laboratorike.

Popullsia e fokave në Detin Kaspik ka rënë në mënyrë drastike gjatë dekadave të fundit për shkak të gjuetisë së tepërt dhe ndotjes industriale. Rreth 100 vjet më parë kishte më shumë se një milion vula, dhe vlerësimet e fundit thonë se kanë mbetur vetëm 70,000.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail