Një mumje e mbuluar me ar është gjetur në EgjiptKajro, 27 janar 2023 (MIA) – Arkeologët egjiptianë thonë se kanë gjetur një mumje me gjethe ari, të mbyllura në një sarkofag që nuk është hapur për 4300 vjet. Këto janë mbetjet e një njeriu të quajtur Hekashepes dhe konsiderohen si një nga trupat më të vjetër pothuajse të plotë jo-mbretëror të zbuluar në Egjipt.

Mumja u zbulua në një bosht 15 metra të thellë, në një varrezë të lashtë në jug të Kajros - në Saqqara, ku u gjetën edhe tre varre të tjera. Dhe një varr i përkiste "ruajtësit të sekreteve"... Ai quhet Mari - një zyrtar i lartë në shtet që mori atë titull që i lejonte të kryente rite të veçanta fetare.

Më e madhja nga mumiet e zbuluara në këtë varrezë të lashtë besohet të jetë një farë Khnumjedef - një prift, inspektor dhe mbikëqyrës i fisnikëve. Dhe përsëri, një gjykatës dhe shkrimtar i quajtur Fetek u varros në varrin e katërt. Këtu është zbuluar një koleksion i atyre që besohet të jenë statujat më të mëdha të gjetura ndonjëherë në të gjithë zonën.

Gjithashtu u gërmuan më shumë objekte, duke përfshirë qeramikë. Arkeologu Zahi Hawass, një ish-ministër i antikiteteve i Egjiptit, beson se të gjitha gjetjet datojnë nga shekulli i 25-të deri në 22-të para Krishtit.

- Ky zbulim është mjaft i rëndësishëm, sepse i lidh pushtetarët me njerëzit që jetojnë rreth tyre, tha Ali Abu Deshish, një tjetër arkeolog i përfshirë në gërmime.

Saqqara është një nekropol që përmban varre që datojnë mbi 3000 vjet më parë. E vendosur në kryeqytetin e lashtë egjiptian të Memphis, ajo është shtëpia e më shumë se 12 piramidave – duke përfshirë Piramidën Step, afër vendit ku u gjetën mumiet e sapo zbuluara. Zona është shpallur një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Me këto zbulime të mëdha arkeologjike të viteve të fundit, Egjipti synon ndër të tjera të ringjallë turizmin e tij.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail