Nënshkruhet marrëvevshje për ndërtimin e qendrës klinike në Shkup

Shkup, 19 maj 2017 (MIA) - Zëvendëskryeministri dhe ministër i Shëndetësisë Nikolla Todorov dhe përfaqësuesit e kompanisë Granit, Beton dhe INSO sistemet italiane sot e nënshkruan marrëveshjen për ndërtimin e qendrës së re klinike "Nënë Tereza" në Shkup. Vlera e marrëveshjes arrin rreth 71 milionë euro, ndërsa parashikon punët ndërtimore të kryhen në afat prej 45 muajve nga fillimi i ndërtimit.
Todorov me rastin e nënshkrimit të Marrëveshjes theksoi se Qendra ekzistuese klinike "Nënë Tereza" është kompleksi më i madh shëndetësor në Republikën e Maqedonisë, ndërsa me ndërtimin e qendrës së re klinike do të vendosen standarde të reja për cilësi të shërbimeve shëndetësore në Maqedoni.
Ndërtesa e re e qendrës klinike do të jetë me neto sipërfaqe prej 46.987 metra katror, 6.416 metra katror terrasa të kalueshme dhe kopshte në çati dhe 531 metra katrorë helipad. Objekti do të përbëhet nga një nivel nëntokësor, përdhesë, nëntë kate dhe helipad bashkëkohor për transport të pacientëve në nivelin e 10-të.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail