Rama: Reagimet në të dy vendet për Marrëveshjen tregojnë se është sjellur vendim i guximshëm dhe i dobishëm

Athinë, 11 korrik 2018 (MIA) - Reagimet në dy vendet tregojnë se ishte sjellur vendim i guximshëm në interes të dy shteteve dhe të rajonit, thotë kryeministri Edi Rama në intervistë për agjencinë gazetareske greke ANA-MPA, duke i komentuar reagimet në Maqedoni dhe në Greqi për Marrëveshjen e Prespës.
Siç lajmëroi korrespondentja e MIA-s nga Athina, gazetari në tekst komenton se Rama e ka përdorur emrin e ri Maqedonia e Veriut dhe nuk e ka fshehur kënaqësinë e marrëveshjes së arritur mes të dy vendeve.
"Është një periudhë që duhet të vlerësojmë arritje dhe kryesisht marrëveshjen mes Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut, në sajë të udhëheqjes së guximshme të Cipras dhe Zaev, të cilët morën pjesën e rrezikut për të konfirmuar diçka që nuk ishte e lehtë, por ata gjithashtu treguan se ka zgjidhje nëse ka vullnet", tha Rama.
Duke e komentuar samitin e djeshëm për Ballkanin Perëndimor në Londër, kryeministri shqiptar thotë se është proces i rëndësishëm që ndihmon vendet të mbahen dhe të lëvizin së bashku, por disa punë ngjajnë në "mallkim ballkanik".lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail