Stoltenberg: Nuk ka NATO pa ndryshim të emrit

Bruksel, 11 korrik 2018 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg qartë bëri me dije se vetëm me ndryshim të emrit mund Maqedonia të hyjë në Aleancë.
"Njerëzve në Maqedoni u mbetet të vendosin, ky është rast që vjen një herë në jetë, ose do ta përkrahin marrëveshjen dhe do të bëhen anëtarë, ose nuk do ta përkrahin dhe nuk do të bëhen anëtarë, nuk mundet t'i fitojnë të dy punët. Nuk ka anëtarësim pa ndryshim të emrit, popullit i mbetet të vendos", tha Stoltenberg sot në konferencë për styp pas ditës së parë të Samitit të NATO-s në Bruksel.
"E përshëndes Marrëveshjen me Greqinë, qartë thamë se do të fillojmë negociata qasëse dhe tham se një herë pasi të finalizohen procedurat do të mund IRJM të bëhet anëtarja e 30-të me emrin e ri", tha ai, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail