Hulumtim: Së shpejti do të komunikojmë me mendimet

Uashington, 27 mars 2018 (MIA) - Neurokirurgu Erik Leut'hart nga Universiteti i Uashingtonit konsideron se në të ardhmen njerëzve do t'u vendosen mini-kompjuterë në tru, dhe ata do të jetë një lloj "super-njerëz", të cilët do të komunikojnë midis tyre dhe me aparatet vetëm nëpërmjet mendimeve.
Leut'hart shpjegon si "telepatitë" do të transmetojnë informacion për njerëzit e tjerë, por edhe makinave, duke përdorur çipet truri. Siç kompjuterët bëhen gjithnjë më të vogla, së shpejti do të mundet, pa probleme të mëdha, të sendërtohen në tru.
Duke e marrë parasysh shpejtësinë me të cilën teknologjia po ndryshon, kjo është shumë e mundshme - me çfarë tani e mbledh me një celular, për shembull, për 20 vjet mund të vendoset në "kokërr të orizit".
"Tesla" tashmë po punon në teknologjitë për lidhjen e një personi me kompjuter. Ilon Mask konsideron "çipi neuronal" do t'u ndihmojë njerëzve me lëndime të rënda të trurit dhe kjo mund të bëhet realitet për katër vjet.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail