Atletja rekomandon të shmangni sallatën para dhe pas stërvitjes

Los-Anxhelos, 4 prill 2018 (MIA) - Racioni para stërvitjes përcakton sa energji dhe yndyrë do të harxhoni pastaj. Racioni pas stërvitjes është po aq i rëndësishëm, për shkak të kthimit të energjisë së humbur.
Atletja Niki Uolters, rekomandon ushqim të lehtë, ose ndërkaq, aspak të mos hahet disa orë përpara stërvitjes. Sipas saj, duhet të shmangni të hahet sallatë para dhe pas stërvitjes.
"Përpjekjet, shpenzimet dhe drejtimi i energjisë gjatë stërvitjes, është vështirë, kur duhet ta harxhoni ushqimin të cilin sapo e keni konsumuar" thotë ajo.
Pas stërvitjes rekomandohet një racion i lehtë dhe shmangia e hamburgerëve dhe vezëve të skuqura. Kolegu i saj, trajneri në palestër Brendon Mentor pajtohet me këtë, por nuk rekomandon hedhje të plotë të perimeve, por konsideron se është në rregull të konsumohen perime me përqendrim të lartë të fibrave ushqimore.
Më tej Mentor thotë se është i njëjtë rasti me frutat. rekomandon mollë, pjeshka...lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail