Mushkonjat i pickojnë disa njerëz e disa jo – përse?

Mushkonjave u pëlqejnë të njëjtat gjëra si ju, përveç gjakut.

Këto insekte sillen rreth kampeve të zjarrit, ujit, etj., transmeton Telegrafi.

Por, a e keni vërejtur se zakonisht mushkonjat e pickojnë vetëm një person në turmë? Epo, këto krijesa të vogla vërtet se zgjedhin shumë.

Si e bëjnë zgjedhjen e tyre mushkonjat?

Nga mënyra si merrni frymë

Mushkonjat jua përcjellin frymëmarrjen. Besojeni ose jo, ato joshen nga dyoksidi i karbonit që e lironi. Me fjalë tjera, mushkonjat ju vënë pas kur jeni në ambient të hapur duke u stërvitur.

Personat që mbajnë erë të keqe

Djersa përmban shumë përbërës, ndërkaq mushkonjat kryesisht joshen nga acidi laktik. Aq më shumë që djersiteni, aq më shumë iu pëlqeni mushkonjave.

Konsumuesit e alkoolit

A jeni person që e preferon verën? Birrën? Mushkonjave patjetër se do t’iu pëlqeni sepse një studim i vitit 2002 ka treguar se etanoli në djersë dhe frymë i joshë mushkonjat.

Personat me tip O dhe A të gjakut

Nëse tipi juaj i gjakut është O, atëherë mushkonjat do t’ju ndjekin kudo. Insekteve nuk iu pëlqejnë tipet e grupeve B dhe AB. /Telegrafi/lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail