Ushqime për një gjumë të mirë

Të gjithë ndonjëherë kemi probleme të biem në gjumë, dhe mungesa e tij ka një efekt shumë të keq në të gjithë trupin

Dobëson sistemin imunitar, për këtë arsye ne jemi më të ndjeshëm ndaj viruseve, rrit rrezikun e humbjes së peshës gjatë trajnimit intensiv dhe gjithashtu ndikon në hormonet që rregullojnë oreksin, gjë që rrit urinë dhe etjen, raporton Real Simple.

Këto ushqime mund t’ju ndihmojnë të flini më lehtë:

Bajame

Bajamet përmbajnë shumë magnez, dhe hulumtimet tregojnë se mungesa e tij mund të shoqërohet me pagjumësi. Për të rënë në gjumë, truri duhet të “qetësohet”, dhe magnezi mund të ndihmojë në këtë proces. Ju mund të shijoni bajamet, t’i përzieni me kos ose t’i shtoni në sallata.

Tërshëra

Tërshëra është një burim i shëndetshëm i karbohidrateve nga drithërat, si dhe një burim i mirë i magnezit. Kjo është arsyeja pse është një ushqim i mirë për të filluar, por edhe për të përfunduar ditën. Mund të kombinohet me bajame, kështu që efekti pozitiv në gjumë është më i madh.

Mjedra

Nëse jeni si shumica, ndoshta keni mungesë të fibrave, dhe kjo mund të ketë një efekt negativ në gjumë. Shumica e të rriturve kanë nevojë nga 25 deri në 35 gramë fibra në ditë, dhe një grusht me mjedra përmban deri në nëntë gramë. Nëse përzieni mjedra me fara chia dhe kivi, jeni në rrugën tuaj për të rritur marrjen e fibrave dhe të flini më të qetë.

Kos dhe kefir

Nëse deri më tani nuk i keni kushtuar vëmendje shëndetit të zorrëve, duhet të filloni. Mikrobioma, një koleksion prej miliona bakteresh në sistemin tuaj të tretjes, shoqërohet me një model gjumi. Një numër në rritje i studimeve tregojnë faktin se mikrobioma është e përfshirë në rregullimin e humorit, niveleve të stresit dhe ritmit të gjumit.

e baktereve. Ju mund të shtoni arra, mjaltë ose fruta në kos.

Qitro

Nivelet e larta të stresit mund ta bëjnë të vështirë gjumin. Konsumimi i ushqimeve të pasura me vitaminë C dhe acide yndyrore omega-3 mund të ndihmojë në uljen e hormoneve të stresit.

Burime të mira të vitaminës C janë frutat agrume, të tilla si portokall, mandarina, limon dhe limon.

Salmon

Salmoni është një burim i acideve yndyrore omega-3, të cilat ndihmojnë në uljen e niveleve të stresit në trup. Acidet yndyrore omega-3 konsiderohen thelbësore, që do të thotë që duhet t’i merrni me ushqim sepse trupi nuk mund t’i krijojë vetë.

Perime me gjethe jeshile

Shtimi i ushqimeve të pasura me magnez mund t’ju ndihmojë të flini mirë, veçanërisht për njerëzit që vuajnë nga pagjumësia, kështu që në mes të natës, kur zgjohen, nuk mund të flenë më. Për t’u siguruar që i përmbushni nevojat e trupit tuaj për magnez, hani perime të rregullta me gjethe jeshile. /kplexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail