Fjetja në këtë kohë ju zvogëlon gjasat për t’u prekur nga sëmundjet e zemrës

Higjiena e mirë e gjumit është çelësi për të marrë pushimin që ju nevojitet gjatë natës.

Shumica e mjekëve rekomandojnë vendosjen e një rutine dhe respektimin e saj. Ne e dimë se kjo do të thotë të flesh në të njëjtën kohë çdo natë, por kur është koha më e mirë për të shkuar në shtrat? Duket sikur sa më parë, aq më mirë, apo jo? Sipas një studimi të ri, mund të mos jetë kështu!Një studim i ri i botuar në Gazetën Evropiane të Zemrës e lidhi kohën e gjumit nga 22:00 deri në 23:00 si koha më e mirë për të fjetur për një shëndet më të mirë të zemrës. Hulumtimet studiuan modelet e gjumit të 88,026 pjesëmarrësve gjatë shtatë ditëve, shkruan Women’s World.

Më pas ata ndoqën rreth gjashtë vjet më vonë për të parë se si kishte evoluar shëndeti i tyre i zemrës. Nga ata të studiuar, 3,172 pjesëmarrës zhvilluan sëmundje kardiovaskulare (CVD).

Numri më i madh i njerëzve që zhvilluan CVD kishin një orar të gjumit që ishte zakonisht pas mesnatës. Ndërkohë, ata që shkonin për të fjetur mes orës 22 dhe 23, kishin incidencën më të ulët të sëmundjes. Dhe ata që shkuan për të fjetur më herët nuk ia dolën më mirë.

Ndërsa kishte një rrezik 25 për qind më të lartë për ata që shkonin për të fjetur pas mesnate, kishte një rrezik të ngjashëm me 24 për qind për ata që shkonin të flinin para orës 10 të darkës. pasdite dhe mesnatë.

Pse është ora 22:00 koha më e mirë për të fjetur?

Në përgjithësi, studimi sugjeron se ata që flenë midis 22 dhe 23 kishin rrezikun më të ulët për CVD. Respektimi i kohës së gjumit duket se është rutina më e mirë për t’i dhënë trupit tuaj pushimin që i nevojitet, ndërkohë që ai kalon nëpër ritmin tuaj 24-orësh cirkadian. Ky cikël ndihmon në rregullimin e funksionimit tonë fizik dhe mendor.Nëse jeni dikush që flini shpesh pas mesnatës, ose tashmë në shtrat në orën 21:00, mund të jetë koha të rishikoni rutinën tuaj të gjumit! /Telegrafi/lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail