Dhimbjet e këmbëve mund të jenë pasojë befasuese e pandemisë

Është e vështirë të numërosh të gjitha mënyrat se si jeta jonë ka ndryshuar që nga fillimi i pandemisë COVID-19.

Gjithçka ndihet paksa ndryshe ndërsa lundrojmë në këtë botë të re, madje edhe trupat tanë e ndjejnë ndryshimin – deri në këmbët tona! Kjo është e drejtë: Sipas mjekëve, pandemia mund të jetë përgjegjëse nëse papritmas ndjeni më shumë dhimbje në këmbë.

Pse pandemia po na dëmton këmbët?

Për shumë prej nesh, kthimi në jetën “normale” pas muajsh qëndrimi në shtëpi nënkuptonte t’i thoshim lamtumirë tutave dhe më në fund të nxirrnim nga dollapi rrobat tona të përditshme, duke përfshirë disa palë këpucë që nuk kishin parë dritën e ditës për një kohë.

Por nëse mezi prisnit të vishnit këpucët tuaja të preferuara dhe jeni zhgënjyer kur zbuluat se ato nuk ju përshtaten, nuk jeni vetëm!

Pse? Me shumë mundësi mund ta vlerësoni me faktin se ka të ngjarë të keni kaluar shumë kohë zbathur ose me pantofla të rehatshme ndërkohë që keni qenë në shtëpi. E gjithë ajo kohë pa këpucë mund të ndryshojë në fakt strukturën e këmbëve tuaja, të cilat tani mund të kenë një madhësi të ndryshme.

Mjekët thonë se ligamentet në këmbët tona pësojnë më shumë konsumim kur ecim zbathur ose me këpucë që nuk mbështesin. Rezultati? Përpjekja për të vendosur këmbët tona në këpucë të vjetra është e dhimbshme! “Shumë njerëz mendojnë se ecja zbathur nuk duhet të jetë problem, por në fakt ecja zbathur mund të përkeqësojë një sërë problemesh me këmbët”, tha Elizabeth Cody.Disa njerëz mund të kenë zhvilluar gjithashtu një hark të rrëzuar të shputës, që mund të shkaktoj dhimbje në këmbë. Sido që të jetë, këmbët tuaja mund të kenë nevojë për pak ndihmë shtesë kur të kthehen në këpucë çdo ditë. /Telegrafi/lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail