Koha e mjaftueshme e gjumit për fëmijët

Fëmija mesatarisht fle nga shtatë deri në tetë orë gjumë çdo natë, por klinikat shëndetësore thonë se kjo nuk mjafton.

Studimet tregojnë se prindërit shpesh nuk e dinë se për sa gjumë kanë nevojë fëmijët e tyre, duke rezultuar në rezultate të dobëta të testit, ulje të përqendrimit dhe më pak funksione njohëse.

Sa gjumë u duhet fëmijëve?

Sasia e gjumit që i nevojitet një fëmije ndryshon sipas grup moshës dhe nëse nuk mbyllin mjaftueshëm sytë, kjo mund të ndikojë në zhvillimin e tyre njohës, sipas Klinikës Shëndetësore të Cleveland.

Në grup moshën e fëmijëve nga 5 deri në 12 vjeç, Klinika Shëndetësore e Cleveland thotë se atyre u duhen 9 deri në 12 orë gjumë çdo natë, megjithatë, sasia mesatare e gjumit është shumë më pak.

Nevojat e çdo grup moshe ndryshojnë, duke rezultuar në një sasi më të vogël të gjumit ndërsa fëmija rritet.

I porsalinduri (0-3 muajsh): 14-17 orë gjumë

Foshnja (4-11 muaj): 12-15 orë gjumë

I vogli (1-2 vjeç): 11-14 orë gjumë

Parashkollor (3-5 vjeç): 10-13 orë gjumë

Mosha shkollore (6-13 vjeç): 9-11 orë gjumë

Numri i orëve që fëmijët kanë nevojë për të fjetur përfshin pushimet e marra gjatë ditës dhe përfshin një orar më të hershëm të gjumit.Një sasi e pamjaftueshme e gjumit lidhet me “obezitetin, diabetin, lëndimet, shëndetin e dobët mendor dhe problemet me vëmendjen dhe sjelljen”, sipas faqes së internetit të CDC. /Telegrafi/lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail