Shenja paralajmëruese e kancerit kur zgjoheni në mëngjes

Rezultatet e kancerit varen nga sa shpejt zbulohet kanceri në trup. Kjo për shkak se qelizat kancerogjene përhapen nëse nuk kapen në kohë.

Është e lehtë të lihen mënjanë ndryshimet e pashpjegueshme trupore, por ato shpesh mund të jenë një shenjë e hershme e kancerit.

Lodhja është shpesh “simptoma më shqetësuese” e kancerit, paralajmëron Cancer Research UK.

Lodhje do të thotë të ndihesh shumë i lodhur, i rraskapitur dhe me mungesë energjie. Mund të jetë një simptomë e vetë kancerit ose një efekt anësor i trajtimit. Sa kohë zgjat, shkalla e ashpërsisë dhe sa shpesh mund ta keni është e ndryshme nga personi në person”, shpjegon Cancer Research UK. Sipas tyre, të kesh të vështirë të zgjohesh në mëngjes është shpesh një shenjë treguese e lodhjes.

Shenja të tjera të lodhjes përfshijnë:

Mungesa e energjisë – ju thjesht mund të dëshironi të qëndroni në shtrat gjatë gjithë ditës

Ndjenja se thjesht nuk mund të shqetësoheni për të bërë shumë

Probleme me gjumin si pamundësia për të fjetur ose gjumi i shqetësuar

Ndjeheni në ankth, trishtim ose depresion

Dhimbje në muskuj – mund ta keni të vështirë të ngjitni shkallët ose të ecni në distanca të shkurtra

Të qenit pa frymë pas kryerjes së detyrave të vogla, si të bësh dush ose të rregullosh shtratin

E keni të vështirë të përqendroheni, madje edhe vetëm duke parë TV ose duke folur me një mik të mirë

E ke të vështirë të mendosh qartë ose të marrësh vendime lehtësisht

Humbja e interesit për të bërë gjëra që zakonisht ju pëlqejnë

Ndjenjat negative për veten dhe të tjerët.

Simptoma të tjera të përgjithshme të kancerit përfshijnë një gungë që shfaqet papritur në trupin tuaj, gjakderdhje të pashpjegueshme dhe ndryshime në zakonet tuaja të zorrëve. /Telegrafi/lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail