Një pjesë e problemit me obezitetin është për shkak të ADN-së njerëzoreLondër, 17 janar 2022 (MIA) - Shkenca prej vitesh pohon se mbipesha nuk shkaktohet vetëm nga mungesa e disiplinës dhe ngrënia e tepërt. Ndërkohë, studiuesit në King's College në Londër kanë zbuluar dhjetëra pjesë të ADN-së njerëzore që ndikojnë në metabolizmin, i cili luan një rol kyç në humbjen e peshës.

Ky është studimi i dytë në një periudhë të shkurtër kohore që nxjerr të njëjtin përfundim. Në studim morën pjesë rreth 9000 dhurues gjaku.

Dihet se të qenit mbipeshë rrit rrezikun e disa kushteve, duke përfshirë kancerin, diabetin e tipit 2 dhe sëmundjet e zemrës. Rritja e metabolizmit të njeriut përmes një stili jetese më aktive konsiderohet një metodë kyçe e humbjes së peshës. Dr Massimo Magnino, një gjenetist i përfshirë në studim, beson se rezultatet e studimit mund të ndihmojnë në "kthimin e procesit" rreth shtimit të peshës.

- Obeziteti është një nga gjendjet më të zakonshme (të padëshiruara për shëndetin), e megjithatë ne ende duhet të zbulojmë shumë më tepër për mekanizmat e tij biologjikë. Gjetjet tona të fundit mund të ndihmojnë në zbulimin e disa prej tyre. Studimet gjenetike premtojnë gjetjen e trajtimeve të reja për obezitetin. “Duke analizuar marrëdhëniet komplekse mes gjeneve të ndryshme, ne kemi një mundësi të madhe për të kthyer valën në luftën kundër kësaj gjendjeje”, tha Dr Magnino.

Sipas ekspertëve, ky zbulim mund të ndryshojë perspektivën e problemit, duke lejuar kështu të hartohen plane diete të përshtatura për gjenet e dikujt.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail