Spitalet britanike tashmë po i pyesin burrat nëse janë shtatzënë përpara trajtimitLiverpool, 29 mars 2022 (MIA) - Në Britaninë e Madhe së fundmi meshkujt po pyesnin veten nëse ishin shtatzënë para se të merrnin terapinë me rrezatim, shkruan “Daily Mail”.

Pacientët me kancer dhe ata që i nënshtrohen radiografisë dhe rezonancës magnetike e kanë këtë pyetje, edhe nëse nuk janë gra. Fjala "grua", në fakt, tashmë në procedurat mjekësore është zëvendësuar me "fytyrë". Në Liverpool, Walton Center NHS Trust tashmë po pyet të gjithë pacientët nën moshën 60 vjeç, pavarësisht se si mund të përcaktohet gjinia e tyre - a presin ata një fëmijë?

Rreziqet që paraqesin terapia me rrezatim, imazheria dhe mjekësia bërthamore për fëmijën e palindur kërkojnë që mjekët të përcaktojnë nëse pacientja është shtatzënë përpara se të kryejnë procedurën.

Aktivistët paralajmëruan dje se ky ishte fillimi i një hapi "klinikisht të rrezikshëm" në regjistrimin e gjinisë në dosjet mjekësore. Ata thanë se të lindurit si burra nuk mund të mbeten shtatzënë. Pacientët dhe familjet e tyre gjithashtu u ankuan për "konfuzion dhe eksitim të panevojshëm" për pacientët vulnerabël.

Në vitin 2017, Ministria e Shëndetësisë përditësoi dispozitat e këtyre inspektimeve për t'i bërë ato më gjithëpërfshirëse - personat që do të pyeteshin u ndryshuan nga "gratë në moshë riprodhuese" në "persona me potencial për të lindur fëmijë". Në nëntor të vitit të kaluar, Shoqata e Radiologëve këshilloi mjekët që të kontrollojnë të gjithë pacientët për shtatzëni. Një zëdhënës i spitalit të Liverpool tha se politika e tyre ishte "në përputhje me ligjin kombëtar, pasi sasi të caktuara të rrezatimit mund të jenë të dëmshme për fetusin në mitër".lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail