Maska me dardhë për kujdesin e lëkurës dhe flokëveShkup, 30 shtator 2022 (MIA) - Dardha është një frut i mrekullueshëm për komposto, reçel dhe dhjetëra lloje të tjera recetash, por mund të futet lehtësisht edhe në kozmetikën e shtëpisë. Maskat e dardhës kanë një efekt shumë të dobishëm në lëkurë sepse qetësojnë, ushqejnë dhe largojnë pikat e zeza (“pikat e zeza”).

Një recetë e lehtë për këtë balsam natyral është përzierja e dardhës me vaj ulliri dhe mjaltë. Këta tre përbërës bashkohen në mënyrë të tillë që një dardhë e pjekur të shtypet, më pas të përzihet me një lugë mjaltë dhe vaj ulliri. Maska që rezulton aplikohet në fytyrë dhe prisni 15 minuta. Më pas lahet me ujë të ngrohtë.

Ju gjithashtu mund të bëni një piling të bërë vetë për pastrim më të thellë të lëkurës. Për këtë ju nevojiten gjysmë luge çaji tërshërë, dy lugë lëng limoni dhe një dardhë të grirë.

Maska që rezulton fërkohet butësisht me lëvizje rrethore, më pas lihet të veprojë për disa minuta dhe më pas masazhohet sërish kur lahet. Dardha dhe tërshëra do të largojnë pikat e zeza, dhe limoni është për zbardhjen - lëngu i tij do të ndihmojë në heqjen e pikave të pigmentit dhe shenjave të akneve.

Nëse personi ka lëkurë më të yndyrshme, rekomandohet një maskë me të bardhë veze dhe gjysmë dardhe. Përzihet në blender. Lëreni përzierjen e qetë në fytyrë për të paktën 15 minuta. Të njëjtin efektivitet ka edhe receta me pure dardhe, një lugë kos dhe disa pika vaj bajame.

Për të freskuar flokët rekomandohet një maskë me dardhë dhe uthull. Fruti natyrisht është i grimcuar, i shtohen dy lugë uthull molle dhe pak ujë. Përzihet derisa të fitohet një masë uniforme. Aplikohet në të gjithë gjatësinë e flokëve dhe lihet për 20 minuta. Mund të mbulohet edhe me kapak dushi ose çantë. Më pas flokët lahen mirë me shampo. Rekomandohet ta bëni këtë dy herë në javë, të paktën në vjeshtë.

Dardha ka një efekt të dobishëm edhe për flokët kaçurrelë, nëse përzihet me tre lugë vaj ulliri. Ky kombinim, përveçse do të ushqejë flokët, do të ndihmojë edhe në lehtësimin e krehjes.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail