Zakonet e kafesë që mund të kontribuojnë në plakjen më të shpejtëNju Jork, 15 nëntor 2022 (MIA) – Era e kafesë në mëngjes për shumëkush është “detyrimi” i parë sapo hapin sytë. Sipas sondazhit të fundit nga Shoqata Kombëtare e Kafes në Shtetet e Bashkuara, deri në 62 për qind e amerikanëve pinë një lloj kafeje çdo ditë.

Nutricionistja Lisa Moskowitz shpjegon se kafeja nuk është e pashëndetshme, por se ka disa zakone të pirjes së kafesë që nuk janë aspak të mira për shëndetin e njeriut dhe çojnë në plakje më të shpejtë.

E para prej tyre është - kafe në vend të mëngjesit. Dihet që mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, ndaj zëvendësimi i tij me kafe nuk mund të jetë i mirë për shëndetin.

– Shmangia e mëngjesit mund të çojë në një dietë më pak ushqyese që, përkundrazi, është në kundërshtim me plakjen e shëndetshme. Sipas studimeve të ndryshme, anashkalimi i mëngjesit dhe pirja e kafesë në vend të tyre mund të çojë në komplikime serioze shëndetësore”, paralajmëron Moskowitz “Kjo, jo ajo”.

Në vend të kafesë si “vakt i parë”, ajo sugjeron një mëngjes me fruta të freskëta, drithëra dhe arra.

Duhet të shmanget edhe kafeja me shumë qumësht dhe sheqer. Sasitë e moderuara të sheqerit në dietë janë të mira, por nëse është gjithmonë e tepruar me kafe, nuk është mirë, sipas ekspertit.

– Domethënë, me kalimin e moshës, mund të vëreni një rritje të mprehtë të sheqerit në gjak, inflamacion, dhe një punim shkencor tregoi se sasitë më të mëdha të sheqerit të shtuar shkaktojnë dobësi tek të moshuarit. Kur konsumoni shumë sheqer, nivelet e kolagjenit në lëkurë mund të ulen, gjë që me kalimin e kohës kontribuon në uljen e elasticitetit dhe rrudhave, thotë Moskowitz.

Ajo shton se shumë kafe nuk kushton kurrë. Ai rekomandon që është më mirë të pini në mëngjes, “kështu që edhe nëse kafeina nuk ju mban zgjuar gjatë natës, kjo nuk do të thotë që ju duhet të pini kafe gjatë natës”.

Kafeja në vend të ujit është gjithashtu një zakon i keq. Pirja e ujit rregullisht është një zakon që shumë shpesh e harrojnë dhe sasitë e tepërta të kafesë dehidratojnë trupin.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail