Disa dhimbje shpine tregojnë probleme serioze të veshkave

Los Angeles, 24 nëntor 2022 (MIA) – Sapo fillojnë dhimbjet e shpinës, gjëja e parë që shumë njerëz mendojnë është një tendosje muskulore ose një dëmtim i ngjashëm i shpinës. Mirëpo, mjekët paralajmërojnë se në disa raste mund të bëhet fjalë për probleme me veshkat, raporton “Insajderi”.

Dhimbja e veshkave dhe dhimbja e shpinës janë dy lloje dhimbjesh që kanë shkaqe dhe metoda të ndryshme trajtimi. Kështu, dhimbja e shpinës zakonisht shkaktohet nga një ndikim i jashtëm dhe mund të hiqet lehtësisht, por gjendja e dhimbjes së veshkave është zakonisht shumë më serioze.

- Dhimbjet në veshka janë zakonisht të thella, therëse dhe të shkaktuara nga inflamacioni ose disa sëmundje më të rënda... Ato dhimbje mund të shfaqen në pjesët më të larta të shtyllës kurrizore, në zonën poshtë brinjëve, pranë shtyllës kurrizore dhe gjithashtu mund të jenë ndjehet në pjesën e mesme të stomakut ose ijë. Megjithatë, dhimbja e veshkave zakonisht ka simptoma të tjera, thotë doktoresha Rena D. Malik.

Simptomat përfshijnë ethe, të vjella dhe të përziera, urinim të dhimbshëm, urinë të turbullt ose të errët dhe infeksione të shpeshta të traktit urinar. Ndryshe nga dhimbja e shpinës, e cila në shumicën e rasteve largohet vetvetiu, dhimbja e veshkave nuk ka gjasa të largohet derisa të identifikohet dhe trajtohet shkaku themelor.

Veshkat filtrojnë mbetjet nga trupi, prodhojnë urinë dhe sekretojnë hormone që rregullojnë prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Dhimbja e veshkave shkaktohet nga sëmundjet e sistemit urinar. Disa nga shkaqet janë gurët në veshka, dëmtimi, mbajtja e urinës, refluksi vezikoureteral dhe veshkat policistike. Secila prej këtyre gjendjeve kërkon trajtim, përndryshe mund të ndodhin pasoja më të rënda, si dështimi i veshkave.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail