Shkaqet e mundshme të dhimbjes së kokës në mëngjesLos Anxhelos, 1 dhjetor 2022 (MIA) – Të zgjohesh me dhimbje koke nuk është një fillim i mirë i ditës. Dhimbja e mprehtë, pulsuese në mëngjes është rraskapitëse edhe para fillimit të ditës, në fakt tek disa njerëz zgjat për një kohë të shkurtër, ndërsa të tjerë e ndjejnë disa orë më vonë. Sipas ekspertëve, ka disa shkaqe të dhimbjes së kokës në mëngjes.

1. Ëndërr e keqe

Pagjumësia mund të jetë shkaku i dhimbjeve të kokës. Shkencëtarët kanë zbuluar një lidhje të qartë midis mungesës së gjumit dhe, nga ana tjetër, migrenës dhe dhimbjes së kokës. Gjumi i pamjaftueshëm ul pragun e dhimbjes, duke i bërë njerëzit më të ndjeshëm ndaj dhimbjeve të kokës.

2. Dehidratim

Dhe nëse nuk pini mjaftueshëm ujë, mund të zgjoheni me dhimbje koke. Shkakton dhimbje që mund të jetë relativisht e lehtë, por edhe më e rëndë.

Dehidratimi prek çdo pjesë të trupit, përfshirë trurin. Këshilla është – pini mjaft lëngje për të shmangur dhimbjet e kokës në mëngjes.

3. Gërhitja

Gjumi i shqetësuar nga gërhitja ose apnea (gulçim) mund të jetë gjithashtu një burim dhimbje koke pas zgjimit. Megjithatë, dhimbja e kokës e shoqëruar me apnea zgjat më pak se 30 minuta.

4. Ilaçet dhe alkooli

Ilaçet mund të shkaktojnë dhimbje koke dhe këtu rekomandohet konsultimi me mjekun për një ndryshim të mundshëm të terapisë. Si hangovers ashtu edhe pirja e tepërt mund të çojnë në një dhimbje koke herët në mëngjes.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail