Si mund të largohet një fëmijë nga pajisjet inteligjente gjatë pushimeve dimërore?

Los Anxhelos, 3 janar 2023 (MIA) – Gjatë pushimeve dimërore, aktivitetet në natyrë zvogëlohen, ndaj prindërit, më së shumti për t’ia lehtësuar vetes, i lejojnë fëmijët të kalojnë më shumë kohë “para ekraneve”. Megjithatë, kjo nuk është alternativa më e mirë për të vegjlit, thonë ekspertët.

Konsumimi i përmbajtjes mediatike mund të dëmtojë zhvillimin e empatisë së fëmijëve, pasi i largon ata nga ndërveprimet sociale dhe kështu ata humbasin interesin për nevojat e të tjerëve.

Por ka mënyra për të reduktuar përdorimin e celularëve dhe tabletave nga një fëmijë. Mbi të gjitha, i rrituri duhet të jetë shembull duke reduktuar përdorimin e tyre. Fëmija fillimisht mëson nga prindërit e tij dhe sillet sipas asaj që sheh tek të tjerët.

Vendosni një kufi të përdorimit të pajisjes. Fëmija nuk do t'i pëlqejë në fillim, por të gjithë mësohen me të. Është një nga këshillat më të mira për t'u larguar nga ekrani.

“Oferta e parezistueshme” e radhës me përmbajtje të tjera interesante dhe argëtuese, p.sh. lojëra tavoline për të gjithë familjen. Në këtë mënyrë, përveç përdorimit më pak të pajisjeve, fëmijët do të mësojnë edhe aftësi të reja gjatë lojës.

Është e dobishme të keni një vend ku thjesht mund të lini celularin tuaj, në mënyrë që të rriturit dhe fëmijët të mund t'i përkushtohen aktiviteteve më të dobishme dhe të dobishme.

Është e rëndësishme, sigurisht, që fëmija të mbetet i zënë me atë që po bëni. Lëreni, për shembull, të gatuajë ushqime të thjeshta ose të marrë pjesë në pastrimin e dollapit dhe ta bëjë atë argëtues. Në këtë mënyrë, fëmija do të ndihet më mirë, dhe do të fitojë zakone të mira që do të jenë të dobishme më vonë në jetë.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail