Pesë llojet më të zakonshme të zemërimit të fëmijëveLos Anxhelos, 12 janar 2023 (MIA) – Sipas psikologëve, zemërimi i fëmijëve përkufizohet si shpërthim emocional i zemërimit te fëmijët nën moshën pesë vjeç. Ndodh në formën e episodeve të papritura, të pakontrollueshme të zemërimit dhe të qarit, në shumicën e rasteve - pa ndonjë arsye të dukshme. Sipas ekspertëve, ekzistojnë pesë lloje të ndryshme të tërbimit. Një shpjegim se si t'i përgjigjeni secilit vijon.

Tërheqja e vëmendjes ose shprehja e një kërkese specifike

Ky shpërthim zemërimi përdoret shpesh nga fëmijët për të fituar "kontrollin" mbi prindërit e tyre dhe ata zakonisht e bëjnë këtë kur duan më shumë vëmendje, kur janë xhelozë për një vëlla ose kur thjesht duan të kalojnë më shumë kohë me prindin. . Ky është rasti, por jo arsyeja e vërtetë e tërbimit. Psikologët besojnë se fëmija në atë rast ndihet i izoluar dhe i lënë pas dore dhe është mirë që ta lini të qetësohet vetë. Pasi ai të qetësohet, prindërit duhet të përpiqen të flasin me të voglin dhe të zbulojnë arsyen e fshehur të atij inati.

Frustrim ose lodhje

Ky lloj inati është shumë i zakonshëm dhe në fakt është vetëm një shenjë se fëmija është ende shumë i vogël dhe nuk ka kontroll mbi ndjenjat dhe emocionet e tij. Për shkak të kësaj, ai qan dhe bëhet nervoz kur është i frustruar ose i lodhur.

Shpesh, zhgënjimi është rezultat i moskuptimit të asaj që i thuhet... Nëse është kështu, është e rëndësishme të kaloni më shumë kohë me të voglin duke i shpjeguar gjërat dhe të bisedoni me njëri-tjetrin se si ai ose ajo ndihet. Nga ana tjetër, një fëmijë mund të ketë zemërim vetëm sepse është i lodhur dhe ka nevojë për gjumë. Në këto raste, thjesht duhet ta çoni në shtrat.

Refuzimi i dorëzimit

Psikologët shpjegojnë se kjo zemërim zakonisht ndodh kur fëmijët refuzojnë të shkojnë në shtrat, të shkojnë në shkollë ose të bëjnë një detyrë të caktuar. Mbi të gjitha është e rëndësishme që i rrituri të mos e lejojë fëmijën ta “manipulojë” atë nëpërmjet trishtimit apo zemërimit. Në vend të kësaj, përpiquni t'i tregoni paraprakisht se çfarë prisni prej tij.

Tërbime shkatërruese

Ky lloj zemërimi është shumë agresiv dhe mund të jetë jashtëzakonisht i pakëndshëm si për prindin ashtu edhe për fëmijën. Në këto raste, fëmija mund të humbasë kontrollin dhe përveçse bërtet dhe qan, të fillojë të godasë të tjerë dhe të hedhë sende. Psikologët këshillojnë - nëse ndodh një zemërim i tillë, çoje fëmijën në një vend të qetë dhe lëreni të qetësohet.

Pas 10 minutash, provoni një bisedë në të cilën do t'i shpjegoni atij pse nuk duhet të godasë të tjerët dhe të shkatërrojë gjërat e veta dhe të të tjerëve.

Tërbim vetëdëmtues

Këtu bëhet fjalë për shpërthime emocionale më të rënda gjatë të cilave fëmija humbet plotësisht kontrollin dhe e gjithë kjo kthehet në lëndimin e njerëzve të tjerë, apo edhe të vetvetes. Për të shmangur dëmtimet serioze, mbajeni fëmijën fort në krahë, por flisni me të me një ton të qetë dhe të qetë. Pas pak minutash ai do të qetësohet, thonë psikologët.

Ndërsa është mirë ta lini fëmijën të qetësohet, kur ekziston rreziku i lëndimit, është e rëndësishme që prindi të reagojë menjëherë. Gjithashtu, psikologët thonë se prindi nuk duhet të heqë dorë asnjëherë së foluri dhe shpjegimi i pasojave negative të kësaj sjelljeje. Domethënë, fëmija duhet të mësojë një mënyrë tjetër të shfaqjes së emocioneve negative dhe mosmarrëveshjeve, gjë që nuk lejon sjellje agresive.

Është e rëndësishme të theksohet se fëmija rrallë sillet me furi, më tepër - i llogaritur dhe i qëllimshëm. Deri në moshën pesëvjeçare, ai nuk ka kontroll të plotë mbi emocionet dhe veprimet e tij, sepse truri i tij është ende në zhvillim dhe ende nuk ka mësuar ta shohë veten dhe sjelljen e tij realisht.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail