Si ta përgatisni fëmijën për qëndrim në spital?Shkup, 13 janar 2023 (MIA) – Mendimi për të shkuar në spital apo te mjeku në vetvete krijon stres dhe shqetësim për njerëzit, veçanërisht fëmijët. Më poshtë jepen këshilla që mund të ndihmojnë që koha në spital për një prind me fëmijë të kalojë më shpejt dhe pa dhimbje.

Si fillim, nëna dhe babai duhet të përgatiten për gjithçka që vijon. Ata duhet të jenë të vetëdijshëm se janë burimi kryesor i mbështetjes dhe kujdesit për fëmijën. Kujdes si silleni përballë tij/saj, sepse fëmijët gjithmonë “thithin” sjelljen e prindërve, thonë ekspertët. Përgatitni të voglin për në spital. Më së miri do të ishte t'i shpjegonit se ku po shkon dhe çfarë pritet prej tij disa ditë më parë. Mos i trembni me gjëra të vogla, por pa gënjeshtra, për shembull, se "nuk do të bëjë keq". Kjo do të sigurojë besimin e fëmijës.

Prindërit duhet të jenë të durueshëm, sepse disa pyetje do të përsëriten nga fëmija. Duhet shpjeguar ngadalë, për shembull, se asgjë e keqe nuk do të ndodhë dhe se "mami dhe babi" do të jenë gjithmonë me të.

Një lojë është mënyra më e mirë për të shpjeguar disa gjëra. Mund të blini edhe lodra në formën e pajisjeve mjekësore me të cilat do t'i shpjegoni fëmijës se si do të trajtojë mjeku. Në këtë mënyrë, i vogli do ta njohë atë material të ri dhe do të ketë një ndjenjë më të madhe kontrolli.

Përfshini fëmijën në rregullimin e gjërave përpara se të shkoni në spital - si të shkoni në një ekskursion. Lëreni të paketojë rrobat e tij/saj, një lodër të preferuar ose sende që zakonisht ndihmojnë kur i vogli lëndohet, si kremëra ose allçi.

Është pothuajse e detyrueshme paketimi i lojërave sociale dhe familjare, librave, albumeve, librave me figura dhe librave për t'u ngjyrosur, në mënyrë që as fëmija dhe as prindërit të mos mërziten gjatë qëndrimit në spital. Lexoni së bashku, shikoni fotot dhe vizatoni. Dhoma e spitalit është e mundur të ndahet me prindërit dhe fëmijët e tjerë, ndaj sillni për më shumë njerëz, për një aktivitet të përbashkët shoqëror.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail