Shenjat themelore të stresit të tepërtLos Anxhelos, 13 janar 2023 (MIA) – Stresi është mjaft i pakëndshëm dhe jashtëzakonisht i pafavorshëm si për shëndetin mendor ashtu edhe për atë fizik, dhe ndonjëherë edhe vetë trupi tregon se po lufton me shumë stres, d.m.th. kortizoli – “hormoni i stresit” është në rritje. Si të dalloni një nivel shumë të lartë të stresit? – Ekspertët dallojnë tre shenja themelore.

Gjumi pa pushim

Nëse një person zgjohet shpesh gjatë natës ose fle i shqetësuar, kjo do të thotë se ai është nën stres të tepërt.

Ndjenja e lodhjes

Stresi i tepërt shprehet edhe përmes lodhjes së vazhdueshme pavarësisht sasisë së mjaftueshme të gjumit apo kafesë së pirë.

Uria e vazhdueshme

Uria e vazhdueshme, ose dëshira jashtëzakonisht e lartë për ëmbëlsirat, janë gjithashtu tregues të rritjes së kortizolit.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail