Hulumtimi: Antidepresantët shkaktojnë mpirjeKembrixh, 24 janar 2023 (MIA) – Ilaqet kundër depresionit shkaktojnë “mpirje emocionale”, sipas hulumtimit që ofron njohuri të reja se si mund të funksionojnë barnat dhe efektet e mundshme anësore të tyre. Gazeta thekson se vetë drogat (dhe ato më të përdorurat) mund të shkaktojnë një "mpirje" të emocioneve te një person.

– Këto barna largojnë një pjesë të dhimbjes emocionale te njerëzit me depresion, por për fat të keq, duket se largojnë edhe disa nga ndjenjat e mira. Këto gjetje mund të ndihmojnë pacientët të bëjnë zgjedhje më të informuara të barnave. Por nga ana tjetër, nuk ka dyshim se ilaqet kundër depresionit janë të dobishëm për shumë pacientë, shpjegon profesoresha Barbara Sahakian nga Universiteti i Kembrixhit, një nga autoret e studimit.

Hulumtimi, i publikuar në revistën Neuropsychopharmacology, u krye në 66 vullnetarë për tre javë. Ai tregoi se "tullimi" i emocioneve mund të jetë një pasojë e paqëllimshme e ilaçeve kundër depresionit.

Sipas Shërbimit Kombëtar të Shëndetit, më shumë se 8.3 milionë pacientëve në Angli iu është përshkruar një antidepresant gjatë 2021-2022.

Sahakian thotë se këto gjetje mund të jenë të dobishme për pacientët si dhe për trajtimin e sëmundjeve më të rënda.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail