Hulumtimi: Martesa mund të parandalojë diabetin e tipit 2Los Anxhelos, 7 shkurt 2023 (MIA) – Të jetuarit së bashku ose martesa mund të parandalojë diabetin e tipit 2, pavarësisht nëse lidhja është e lumtur, tregojnë hulumtimet. Gjetjet janë publikuar në revistën profesionale "BMJ Open Diabetes Research & Care".

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se njerëzit e martuar lumtur kanë një sërë rezultatesh dhe përfitimesh shëndetësore në krahasim me beqarët, duke përfshirë jetë më të gjatë, më pak goditje në tru dhe sulme në zemër, më pak depresion dhe një dietë më të shëndetshme. Një punim i ri shkencor shqyrton në mënyrë specifike nivelet e sheqerit në gjak tek njerëzit e moshuar dhe analiza sugjeron se martesa ose bashkëjetesa ndihmon në mbajtjen nën kontroll të niveleve të sheqerit. Kjo është treguar e vërtetë nëse lidhja është e lumtur apo stresuese dhe jo aq e lumtur.

Universiteti i Luksemburgut dhe Universiteti i Otavës në Kanada studiuan të dhënat nga Studimi Longitudinal afatgjatë i Mbretërisë së Bashkuar mbi plakjen, mbi 3,335 njerëz të moshës 50-89 vjeç, të cilët nuk kishin diabet në fillim të ndjekjes.

Janë marrë të dhënat e gjakut dhe nivelet e HbA1c (glukoza mesatare në gjak).

Njerëzit u pyetën nëse kishin një burrë/partner me të cilin jetonin dhe për nivelin e stresit dhe mbështetjes në marrëdhënie. Kështu, 76 për qind e njerëzve me sheqer të ulët jetonin me dikë. Studiuesit më pas zbuluan se cilësia e marrëdhënies nuk ndikoi ndjeshëm në nivelet mesatare të glukozës në gjak, duke sugjeruar se të kesh një marrëdhënie mbështetëse ose të tendosur ishte më pak e rëndësishme sesa të kesh ndonjë marrëdhënie fare.

“Në përgjithësi, rezultatet tona sugjerojnë se marrëdhëniet martesore/partner janë të lidhura në mënyrë të kundërt me nivelet e HbA1c pavarësisht nga dimensionet e mbështetjes martesore apo stresit”, përfunduan ata. - "Gjithashtu, këto marrëdhënie duket se kanë një efekt mbrojtës ndaj niveleve të HbA1c mbi pragun e prediabetit."

Diabeti prek rreth 422 milionë njerëz në mbarë botën - kryesisht me të ardhura të ulëta dhe të mesme - dhe të paktën 1.5 milionë vdesin çdo vit si rezultat i diabetit, sipas të dhënave nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail