Netflix po shënon rënie të dukshme të klientëve – kompanitë rivale po ia zbehin shkëlqimin

Rritja e abonentëve në Netflix u ngadalësua në mënyrë dramatike në tremujorin e dytë – konkurrenca u rrit dhe kompania konsideroi mënyra të reja për të rritur biznesin e saj.

Gjigandi i transmetimit në Los Gatos, Kaliforni, arriti të ketë vetëm 1.5 milion anëtarë që paguajnë globalisht në tremujorin e dytë, ndonëse çmimi është 85 për qind më i lirë se e njëjta periudhë e vitit të kaluar, kur raportoi 10.1 milionë shtesa të abonentëve, shkruan Los Angeles Times.Kompania gjithashtu shtoi 61 për qind më pak abonentë sesa bëri në tremujorin e parë, kur humbi parashikimet me 3.98 milionë llogari të reja. Në ShBA dhe Kanada, Netflix humbi rreth 430,000 anëtarësime të paguara në tremujorin e dytë.

Megjithëse në rënie të konsiderueshme, rezultatet ishin më të mira sesa kishin parashikuar 1.15 milion abonentë të analistëve të ‘Wall Street’, sipas FactSet.

Kufizimet pandemike i shtynë miliona njerëz të regjistroheshin për abonime në Netflix për të parë rrugën e tyre përmes krizës së shëndetit publik, duke rezultuar në numra rekord për kompaninë.

Por me opsionet e argëtimit personalisht të hapura edhe një herë, analistët presin që njerëzit do të kalojnë më pak kohë me Netflix sesa në fillimet e pandemisë.

Kufizimet gjithashtu vonuan prodhimin e filmave dhe shfaqjeve televizive që zakonisht ushqejnë rritjen e Netflix.

Ndërkohë, konkurrenca në të ashtuquajturat ‘klikime’ është nxehur me rritjen e platformave të distribuimit, duke përfshirë Disney + dhe WarnerMedia’s HBO Max, të cilat po përpiqen të tërheqin përdoruesit dhe talentët e krijimit të filmave.Netflix minimizoi efektin e rivaliteteve, duke cituar hulumtimin e Nielsen duke thënë se transmetimi përfaqëson vetëm 27 për qind të kohës së ekranit të telvizionit në ShBA, duke i dhënë kompanisë shumë hapësirë për tu rritur.

Sidoqoftë, analistët thanë se konkursi i ka bërë një presion Netflixit ndërsa përpiqet të mbrojë pozicionin e saj si kompania më e madhe e transmetimit të filmave, tani me më shumë se 209 milionë anëtarë që e paguajnë atë.

“Konkurrenca në ShBA duket se më në fund ka arritur në një formë kuptimplote duke pasur parasysh sfondin e kaq shumë aplikacioneve të reja dhe bashkimin e ‘Discovery’ dhe ‘Warner Media’, pasi Netflix ka humbur abonentë në rajonin e ShBA-së dhe Kanadasë për herë të parë në shumë lagje”, ka thënë Joe McCormack, analist i vjetër në firmën kërkimore për investime Third Bridge në New York.

Të ardhurat e Netflixit u rritën 19 për qind në tremujor në 7.34 miliardë dollarë, krahasuar me një vit më parë. Të ardhurat neto ishin 1.35 miliardë dollarë, krahasuar me 720 milionë dollarë një vit më parë. Analistët kishin pritur të ardhura prej 7.32 miliardë dollarësh. Fitimet e Netflixit prej 2.97 dollarë për aksion ishin më të këqija sesa parashikuan 3.16 dollarë analistët.

Me ngadalësimin e rritjes së abonentëve, shërbimet e transmetimit po përpiqen të rriten duke shpenzuar miliarda në filma ekskluzivë dhe shfaqje televizive për të tërhequr shikuesit dhe për t’i tërhequr ata që të mos anulohen.

Kompania po shpenzon shumë për përmbajtjen për të mbështetur pozicionin e saj në fushën gjithnjë e më të mbushur me njerëz të videos, ndërsa konkurrentët duke përfshirë ‘Disney +’, ‘Hulu’ dhe ‘HBO Max’ përpiqen të marrin pjesën e tregut. Netflix ka thënë se planifikon të shpenzojë 17 miliardë dollarë për përmbajtje këtë vit.

Megjithëse keqbërësit thonë se strategjia e kompanisë për prodhimin e përmbajtjes i jep përparësi më shumë sasisë sesa cilësisë, shërbimi ka krijuar shumë shfaqje të zhurmshme që kanë fituar vlerësime kritike.

Netflix duhet të mbështetet më shumë në përmbajtjen origjinale pasi kompanitë rivale të filmave sjellin më shumë shfaqje dhe filma të tyre në shtëpi për të vendosur shërbimet e tyre transmetuese. Serialet e njohura si “Friends” dhe “The Office” dikur ishin tërheqje të mëdha për Netflixin. Por jo më.

Bashkë-Shefi Ekzekutiv Ted Sarandos tha në një intervistë të transmetuar në YouTube se kompania përballet me humbjen e programeve të njohura të licencuara të studios duke krijuar origjinale emocionuese.

“Ne e kalojmë atë, ne besojmë, duke bërë këto investime të hershme në programimin origjinal dhe duke i bërë konsumatorët dhe anëtarët tanë shumë më të përshtatur me pritjen që ne do të krijojmë shfaqjen e tyre të radhës të preferuar, jo se do të jemi vendi ku mund të marrësh çdo gjë çdo herë”, tha Sarandos.

Muajin e kaluar, Netflix nënshkroi një marrëveshje shumëvjeçare për Amblin Partners të Steven Spielberg për të furnizuar transmetuesin me shumë filma të rinj me metrazh të gjatë në vit. Marrëveshja ishte e dukshme pjesërisht sepse marrëdhënia midis Netflix dhe fituesit të Oskarit ishte një kohë e tensionuar. /Telegrafi/lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail