“Rolling Stone” publikoi listën e 200 këngëtarëve më të mëdhenj të të gjitha kohëraveLos Anxhelos, 3 janar 2023 (MIA) – Revista Kult Rolling Stone ka publikuar listën e 200 këngëtarëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave – “vokalistët që formësuan historinë dhe përcaktuan jetën tonë – nga gospel në punk”, siç shprehet në përshkrim. .

“Kur Rolling Stone publikoi për herë të parë listën e 100 këngëtarëve më të mëdhenj në vitin 2008, ne përdorëm një proces votimi të detajuar që përfshinte mendimet e muzikantëve të famshëm. Rezultatet favorizuan rock-un klasik dhe këngëtarët nga vitet '60 dhe '70. Kjo listë e re, e përpiluar nga stafi ynë dhe kontribuuesit kryesorë, përfshin 100 vjet muzikë pop si një bisedë e vazhdueshme globale, me këngëtaren legjendare indiane Lata Mangeshkar duke 'zbarkuar' mes Amy Winehouse dhe Johnny Cash, dhe mbretëresha e salsas Celia Cruise gjen vendin e tij përpara. të Princit dhe Marvin Gaye. Ju mund të vini re se nuk ka, të themi, asnjë nga bota e operës në listën tonë – kjo sepse puna jonë është muzika pop, që do të thotë se pothuajse të gjithë artistët në këtë listë kanë pasur karriera të rëndësishme si yje, të suksesshëm në fusha të shumta, duke krijuar muzikë popullore për masat”, thuhet në artikull.

Revista me ndikim thekson gjithashtu se kjo është lista e këngëtarëve më të mëdhenj dhe jo zërave më të mirë.

“Talenti është mbresëlënës… Gjeniu është i jashtëzakonshëm. Sigurisht, shumë njerëz këtu lindin me zëra të mëdhenj, lartësi të përsosur dhe gamë të pakufishme. Të tjerët kanë 'instrumente' më të përafërta, më të çuditshme ose më të buta dmth. kordat vokale. Siç thotë artikulli ynë për njeriun që përfundoi në numrin 112, 'Ozzy Osbourne nuk ka atë që shumica e njerëzve do ta quajnë zë të mirë, por ai ka një zë të mrekullueshëm.' Mund të zbatohet për më shumë njerëz në listë”, thuhet në hyrje.

Siç u tha, origjinaliteti, ndikimi, thellësia e veprës së tyre muzikore dhe gjerësia e trashëgimisë së tyre muzikore ishin më të rëndësishmet për kompozitorët.

"Një zë mund të jetë i bukur si ai i Mariah Carey, i vrullshëm si ai i Toots Hibbert, i nënvlerësuar si ai i Willie Nelson, i butë dhe i harlisur si i D'Angelo, ose i fortë si i Bob Dylan." Por në fund të ditës, këngëtarët pas saj janë këtu për një arsye – ata mund të ribëjnë botën vetëm duke hapur gojën”, përfundoi fjalimi i hapjes.

Më poshtë janë 20 këngëtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, sipas revistës:

1. Aretha Franklin

2. Whitney Houston

3. Sam Cooke

4. Billie Holiday

5. Mariah Carey

6. Ray Charles

7. Stevie Wonder

8. Beyonce

9. Otis Redding

10. Al Green

11. Riçardi i vogël

12. John Lennon

13. Patsy Cline

14. Fredi Mercury

15. Bob Dylan

16. Princi

17. Elvis Presley

18. Celia Cruz

19. Frank Sinatra

20. Marvin Gaye

E gjithë lista e 200 këngëtarëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave mund të gjendet në faqen e internetit të Rolling Stone.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail