“Avatar 2” renditet i gjashti në listën e filmave me fitime më të larta në botëLos Anxhelos, 24 janar 2023 (MIA) – Filmi “Avatar 2: Rruga e Ujit” ka hyrë në historinë e filmit, duke zënë vendin e gjashtë për momentin në listën e filmave me fitime më të larta të të gjitha kohërave.

“Rruga e Ujit” u shfaq në kinema 13 vite pas pjesës së parë dhe me një buxhet prej rreth 460 milionë dollarësh konsiderohet si një nga më të shtrenjtët e të gjitha kohërave. Arritja e re e regjisorit James Cameron më pas fitoi më shumë se dy miliardë dollarë dhe në të njëjtën kohë, ky është filmi i parë që nga fillimi i pandemisë korona në të cilin ai e arriti këtë. Ky regjisor tani zë tre vende në listën e top 10-ve – origjinali "Avatar" dhe "Titanic".

Në historinë e kinemasë, 50 filma kanë fituar mbi një miliard dollarë, dhe gjashtë prej tyre kanë fituar dy miliardë. Më poshtë janë dhjetë filmat me fitime më të larta:

1. "Avatar" (2009) - 2.899 miliardë dollarë;

2. "Avengers: Endgame" (2019) - 2.794 miliardë dollarë;

3. "Titanic", (1997) - 2.207 miliardë dollarë (pa përfshirë fitimet nga ribërja teknike e përmirësuar e shpallur së fundmi që u shfaq në kinematë në mbarë botën);

4. “Star Wars: The Force Awakens” (2015) – 2.069 miliardë dollarë;

5 "Avengers: Infinity War" (2018) - 2,048 miliardë dollarë;

6. "Avatar 2: The Path of Water" (2022) - 2.024 miliardë dollarë;

7. "Spider-Man: No Way Home" (2021) - 1.910 miliardë dollarë;

8. "Jurassic World" (2015) – 1.669 miliardë dollarë;

9. "The Lion King" (2019) - 1.647 miliardë dollarë;

10. Avengers (2012) – 1.515 miliardë dollarë.

Zoe Saldana, e cila luan Neytirin në historinë e Cameron, shfaqet në katër nga gjashtë filmat me fitimet më të larta. Gjegjësisht, ajo interpreton rolin e Gamorës në “Infinity War” dhe “Endgame”.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail