Southampton eliminon Liverpoolin nga Kupa e Ligës

Liverpool, 26 janar 201\7 (MIA) - Liverpool nuk arriti të kualifikohet në finale të Kupës së Ligës, pasi pësuan para shikuesve të vetë në stadiumin “Anfield Road” kundër Southamptonit, duke humbur me rezultat 1:0. "The reds" edhe në takimin e parë pësuan humbje me rezultat minimal 1:0.
Skuadra e Liverpollit gjatë gjithë pjesës së parë e kërkoi rrugën e golit, por nuk arritën ta bëjnë këtë.
Rastin më të mirë në pjesën e parë e kishte Dushan Tadiq në minutën e 35-të ndeshjes, por Loris Karius nuk e lejoi të mposhtet porta e Liverpoolit.

Southampton arriti të shënojë gol përmes Shane Long në kohën shtesë dhe kështu, Liverpooli pësoi humbje identike si në ndeshjen e parë, me rezultat 1:0.
Në finale Southampton mund të luajë me Manchester Unitedin, i cili në ndeshjen e parë gjysmëfinale ka mposhtur Hullin me rezultat 2:0.