Hapen lojërat në Pjongçan - Fryma olimpike e bashkoi Gadishullin Korean

Pjongçan, 9 shkurt 2018 (MIA) - Me ceremoni spektakolare në stadiumin olimpik në Pjonçang në mënyrë solemne janë hapur Lojërat e 23-ta olimpike dimërore (LOD).
Në hapjen, e cila për një moment e bashkoi Gadishullin korean, nikoqirët me krenari e prezantuan historinë, kulturën dhe mitologjinë e tyre të pasur. Ceremonia solemne filloi me fishekzjarre spektakolare, ndërsa bartës të performansës në këtë hapje të LOD ishin pesë fëmijë, të cilët në kulturën koreane i prezantojnë pesë elementet prej të cilave përbëhet bota - zjarri, uji, druri, metali dhe toka. Po ashtu pjesë e rëndësishme e rrëfimit është edhe tigri i bardhë mitologjik korean, të cilin nikoqirët e kanë zgjedhur për maskotë të këtyre lojërave.

Lojërat, organizimi i të cilave zhvillohej në kohë të tensioneve të jashtëzakonshme politike dhe ushtarake në Gadishullin Korean, arriti në frymën e olimpizmit, shkurt t'i zvogëlojnë armiqësitë. Sportistët e Koresë Veriore dhe asaj Jugore në ceremoninë u paraqitën së bashku me flamur të unifikuar special.
Presidenti koreanojugor Mun Xhi In i shpalli lojërat të hapura pasi u përshëndet dy herë me Kim Jo Xhong, motrën e liderit të Koresë së Veriut, Kim Xhong Un.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail