Kantar: Android dominon Kinën, iOS rritet në tregjet kryesore në Evropë

Kantar Worldpanel ka publikuar raportin e saj në tregun e telefonave të mençur për tre muaj deri në nëntor.

Disa përfundime janë se Evropa e do modelin më të ri të iPhone, Android forcon pozitat e saj në Kinë dhe Windows Phone është duke shkuar në humnerë.

Pjesëmarrja e Android ka rënë në Shtetet e Bashkuara, Britaninë e Madhe, Francë dhe Japoni, ndërsa iOS ka arritur të marrë treg të ri me lansimin e iPhone 7.

Në SHBA, iPhone 7, iPhone 7 Plus dhe iPhone 6s ishin tre telefonat më të popullarizuar me një përqindje të kombinuar prej 31.3%.

Pas tyre ishin Samsung Galaxy S7 edge dhe S7 përkatësisht në vendin e katërt dhe të pestë me 28.9% të shitjeve të telefonave të mençur. Google Pixel rrëmbeu 1.3% të shitjeve në të njëjtën periudhë.

Kina, në anën tjetër, u rrit me Android për 7.2 pikë përqindje në 79.9%, ndërsa Huawei pati një të katërtën e të gjitha shitjeve.

Oppo ka publikuar një rritje të fortë me 12.9% duke sinjalizuar kthimin e parë të mundshëm në treg që nga koha kur Huawei, Apple dhe Xiaomi dominonin në vitin 2015. Për sa i përket pajisjeve të vetme, iPhone 7 është pajisja më e shitur në Kinë në 6.6%.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail