Dita e Tokës vazhdimisht po zgjatet

Nju-Jork, 7 qershor 2018 (MIA) - Ditët dhe netët janë më të gjata nga më parë dhe vazhdimisht po zgjaten, sepse Hëna largohet prej nesh dhe kjo ndikon në shpejtësinë e rrotullimit të planetit rreth boshtit të vet, konsiderojnë shkencëtarët e Universitetit Uiskonsin-Medison.
Hëna po largohet për 3,82 centimetra në vit, dhe kjo e ngadalëson rrotullimin e vetë planetit, por që të ridefinohet zgjatja e ditës, do të kalojnë qindra milionë vite. Për shembull, para 1,4 miliardë vjet dita në Tokë ka zgjatur vetëm 18 orë.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail