NASA përfundimisht e lansoi sondës solare "Parker"

Uashington, 13 gusht 2018 (MIA) - Pas disa anulimeve, Aeronautika Kombëtare Amerikane dhe Administrata Hapësinore (NASA) dje nga Qendra Kejl Kanaveral e lansoi sondën diellore "Parker".
"Parker" do të përpiqet të fluturojë më pranë diellit deri më tani, duke fluturuar nëpër atmosferës së jashtme të diellit, e cila do të jetë e dukshme gjatë eklipsit të plotë të diellit në gusht të vitit të kaluar.
Është paraparë sonda të afrohet në gjashtë milionë kiloemtra deri te sipërfaqja e diellit, me ç'farë do t'u mundësojë shkencëtarëve të mbledhin të dhëna të reja për Diellin.
Misioni i sondës "Parker" do të kushtojë 1,5 milionë dollarë.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail