Huavei e paralajmëroi sistemin operativ, i cili mund ta zëvendësojë Androidin

Pekin, 9 gusht 2019 (MIA) – Huavei prezantoi sistem personal operativ për telefona të mençur, për të cilin thotë se mund ta zëvendësojë Androidin nëse sanksionet amerikane të gjigantit teknologjik kinez i pezullohet qasja në sistemin e Gugëllit.

Huavei teknoloxhis theksoi se pajisja e parë që do ta përdorë sistemin HarmoniOS do të prezantohet nesër.

Shefi i sektorit konsumator të Huaveit, Riçard Ji deklaroi se kompania dëshiron të përdorë Android, por se mundet menjëherë të transferohet në HarmoniOS nëse humb qasje në sistemin amerikan që ka përdorim të gjerë.

Uashingtoni pohon se Huavei paraqet kërcënim mbrojtës, gjë të cilën kompania e mohon dhe i ka vendosur kufizime për qasje në teknologjinë amerikane. mb/lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail