Bojkotimi në Facebook, 90 kompani ndalojnë reklamat

Protesta kritikon trajtimin e urrejtjes dhe lajmeve të rreme nga Facebook. Bojkoti do të zgjerohet edhe në Instagram dhe Twitter.

Facebook ka kohë që është kritikuar për mos ndërmarrjen e veprimeve të mjaftueshme kundër komenteve të urrejtjes dhe raporteve të rreme. Në protestë, dhjetëra kompani tani janë bashkuar në një thirrje për një bojkot reklamimi. Nisma #StopHateForProfit, listoi 90 kompani që fillimisht po ndalojnë reklamimin e tyre në Facebook në Shtetet e Bashkuara, transmeton Telegrafi.

Disa nga kompanitë gjithashtu duan ta shtrijnë këtë masë edhe në Instagram dhe Twitter. Facebook tani dëshiron të veprojë më shumë kundër mesazheve të urrejtjes dhe raporteve të rreme, siç theksoi shefi i saj Mark Zuckerberg.

Emrat e mëdhenj përfshijnë kompaninë e mallrave Unilever dhe prodhuesin e makinave Honda. Gjiganti i pijeve Coca Cola gjithashtu njoftoi se do të pezullojë reklamën e tij në të gjitha platformat sociale në të gjithë botën për të paktën 30 ditë. Megjithatë, ai nuk u bashkua me bojkotin, theksuan zëdhënësit në media të ndryshme amerikane.

Hershey, një nga prodhuesit kryesorë në botë të çokollatës, konfirmoi për gazetën USA Today të premten se do të bashkohet me thirrjen për bojkot dhe të ndalojë reklamat në korrik. Kompania gjithashtu planifikon të shkurtojë shpenzimet në Facebook dhe në degën e saj në Instagram. /Telegrafi/lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail