TikTok do të bëhet partner me Oracle në SHBA

TikTok dhe Oracle do të bëhen partnerë biznesi në Shtetet e Bashkuara – një marrëveshje që synon të kënaqë shqetësimet e sigurisë kombëtare të administratës së presidentit Donald Trump në lidhje me aplikacionin e videos në formë të shkurtër, sipas një personi të njohur me këtë çështje.

Sipas CNN, përcjell Telegrafi, lajmi vjen pas javësh spekulimesh në lidhje me të ardhmen e aplikacionit kinez në Shtetet e Bashkuara.

Presidenti Donald Trump ka kërkuar që aplikacioni të shitet, ose ndryshe të mbyllet në Shtetet e Bashkuara.

Natyra e saktë e marrëveshjes midis TikTok dhe Oracle (ORCL) mbetet e paqartë, por nuk u përshkrua si një shitje e plotë.

Lajmi për Oracle erdhi menjëherë pasi Microsoft njoftoi se nuk do të blejë operacionet e TikTok në SHBA nga ByteDance.

Siç shkruan më tej CNN, ByteDance nuk i është përgjigjur një kërkese për koment – TikTok nuk pranoi të komentojë, njëjtë sikurse Oracle.

Ndryshe, TikTok ka shpërthyer në popullaritet në Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera perëndimore, duke u bërë platforma e parë kineze e mediave sociale që fiton tërheqje të konsiderueshme me përdoruesve jashtë vendit të origjinës.

Aplikacioni është shkarkuar 315 milionë herë në tre muajt e parë të këtij viti – më shumë shkarkime tremujore se çdo aplikacion tjetër në histori, sipas kompanisë analitike Sensor Tower.

Por Trump dhe politikanë të tjerë amerikanë kanë thënë se aplikacioni paraqet një kërcënim për sigurinë kombëtare sepse mund të përdoret si një mjet spiunimi nga Pekini.

Autoritetet gjithashtu kanë shprehur shqetësimin se mund të përdoret për të mbledhur të dhëna personale mbi shtetasit e SHBA-së.

Megjithatë, TikTok i ka mohuar ato akuza duke thënë se qendrat e saj të të dhënave janë të vendosura tërësisht jashtë Kinës dhe se asnjë nga ato të dhëna nuk i nënshtrohet ligjit kinez.

Marrëveshja me Oracle vjen disa ditë para se të planifikohej të hynte në fuqi ndalimi i TikTok në Shtetet e Bashkuara.

Pas 20 shtatorit, Departamenti i Tregtisë pritet të sqarojë se cilat lloje të marrëdhënieve të biznesit që përfshijnë TikTok do të ndalohen në vend, sipas një urdhri ekzekutiv që Trump nënshkroi 6 gusht.

Nuk është e qartë nëse partneriteti i TikTok me Oracle do të lejonte që aplikacioni i videos me formë të shkurtër të shmangte këtë ndalim. /Telegrafi/lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail