Me 319 Tbps, ekipi japonez arrin rekord të ri të shpejtësisë në internet

Një grup studiuesish nga Japonia kanë bërë një “Usain Bolt” në autostradën dixhitale – duke shkuar me rekordin për shpejtësinë më të shpejtë të internetit ndonjëherë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ata kanë transferuar me sukses të dhënat me një shpejtësi prej 319 terabitë në sekondë.

Me atë lloj shpejtësie broadband mund të shkarkoni 57,000 filma me gjatësi të plotë në 1 sekondë ose të gjithë bibliotekën Spotify në më pak se 3 sekonda.

Ajo që e bën akoma më interesante arritjen e studiuesve nga Instituti Kombëtar i Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit të Japonisë (NIICT) është se ata përdorën infrastrukturën ekzistuese të fibrave optike për të arritur shpejtësinë rekord.

Kjo do të thotë që metoda e tyre mund të integrohet në infrastrukturën e fibrave optike me përpjekje minimale. /Telegrafi/



lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail