E ardhmja e njerëzimit drejt botës virtuale – cilat kompani në botë po punojnë për teknologjinë metaverse?

Derisa Facebook shkaktoi një furi duke ndryshuar emrin e kompanisë në Meta në një përpjekje për të ndjekur mundësitë në “metaverse”, shumë kompani të tjera po njoftojnë planet e tyre të realitetit virtual (VR).Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, metaverse është një term i krijuar në romanin fantastiko-shkencor të vitit 1992 “Snow Crash”, për të kombinuar parashtesën “meta” (që do të thotë të tregojë ose të sugjerojë një vetëdije të qartë) dhe fjalën “univers” për të përshkruar një univers virtual që mund të kesh qasje nga teknologjia VR (Virtual Reality).

Bota virtuale mund të ndryshojë mënyrën se si ne punojmë, bëjmë biznes, rrjetëzim dhe blerje, të gjitha këto u japin markave një mundësi masive.

Euronews Next hedh një vështrim në disa nga kompanitë që po ndërtojnë atë që mund të jetë e ardhmja e teknologjisë.

Tencent

Gjiganti i mediave sociale dhe i lojërave Tencent thuhet se po hyn në metaverse dhe ekspertët thonë se bota virtuale mund të ‘shkaktojë’ si një betejë midis Meta dhe Tencent.

South China Morning Post raportoi këtë vit se kompania kineze regjistroi shumë marka tregtare të lidhura me metaverset për faqen e saj sociale QQ. Por kompania nuk ka njoftuar zyrtarisht ndonjë plan për të hyrë në metaverse.

Tencent ka partneritete strategjike të tilla si me Epic Games dhe platformën e lojërave të Roblox.

Korporata Roblox

Platforma e video-lojërave “Roblox Corporation” doli publike vetëm këtë vit, por në nëntor, ajo njoftoi planet për një metaverse që është ndërtuar rreth lojtarëve të saj.Kompania thotë se dëshiron të krijojë një hapësirë virtuale ku njerëzit mund të “bashkohen brenda miliona përvojave 3D për të mësuar, punuar, për të luajtur, krijuar dhe gjithashtu për t’u socializuar”.

Nikeland

Brendet po e shfrytëzojnë gjithashtu mundësinë për të hyrë në metaverse dhe për të parë potencial masiv reklamimi. Gjiganti i veshjeve sportive Nike po bashkohet me Roblox për të krijuar një botë virtuale të quajtur Nikeland.

Kjo do të lejojë përdoruesit të veshin avatarët e tyre me veshje dhe atlete Nike dhe do të përfshijë arena, fusha dhe ndërtesa Nike që do t’i lejojnë lojtarit të konkurrojë në lojëra të tilla si tag. Për momentin, do të jetë falas për t’u përdorur.

Dyson

Gardëroba nuk është i vetmi product që mund të gjejë vendin e saj në metavers. Prodhuesi i pajisjeve shtëpiake Dyson, i njohur për fshesë me korrent, ka ndërtuar “Dyson Demo VR”.

Kjo ju lejon të përdorni teknologjinë e simulimit dhe vizualizimit në mënyrë që të mund të testoni tharëset e saj dhe rregulluesit e flokëve në shtëpi.

“Aldin Dynamics”

Nuk janë vetëm kompanitë e Big Tech që po ndërtojnë metaverset e tyre.

Kompania fillestare islandeze e softuerit VR, Aldin Dynamics, po ndërton një botë virtuale të bazuar në lojën Waltz of the Wizards. Aldin dëshiron të sigurojë një vend ku imagjinata juaj mund të gjallërohet.

“Epic Games”

“Epic Games” ka qenë prej kohësh në metaverse. Kompania që qëndron pas videolojës Fortnite është bërë më shumë se një lojë me të shtëna, raporton EuroNews, përcjell Telegrafi.

Kjo lejon lojtarët të marrin pjesë në festa kërcimi dhe koncerte virtuale.

“Sensorium”

Metaverse nuk do të jetë vetëm strehë për lojëra. Kompania Sensorium, në pronësi të miliarderit rus Mikhail Prokhorov, po ndërton Motion World. Mund të shpjegohet si një tokë virtuale nënujore me grafikë të lartë, që ka hapësira të performancës.

Kompania thotë se do të jetë gjithashtu një hapësirë për përdoruesit për të rigjallëruar mendjet e tyre me praktika meditimi dhe mirëqenieje.

Kompania po krijon gjithashtu një botë tjetër virtuale të quajtur PRISM, për të cilën kompania thotë se është për “performanca të nivelit tjetër” nga artistë të muzikës elektronike.

Nvidia

Prodhuesi kalifornian i çipave Nvidia e quan metaversen, Omniverse. Platforma e saj po lidh botët 3D në një univers virtual të përbashkët. Omniverse mund të përdoret për projekte të tilla si krijimi i simulimeve reale të ndërtesave dhe fabrikave.

“Ne shpërdorojmë një mori gjërash për të mbikompensuar për faktin që nuk simulojmë. Ne duam të simulojmë të gjitha fabrikat në metaverset, në këtë omnivers”, tha shefi ekzekutiv i Nvidia, Jensen Huang në një intervistë për CNBC. “Ne duam të simulojmë bimë në Omniverse. Ne duam të simulojmë rrjetet e energjisë në botë në omnivers”.

Microsoft

Duke ndryshuar mënyrën se si ne punojmë në epokën e COVID-19, Microsoft ka zbuluar projektin e tij metaverse të quajtur “Microsoft Mesh”.

Duke përdorur kufjet e saj HoloLens 2, mund të hyni në botën virtuale të punës ku mund të shfaqeni si avatar në një zyrë virtuale.

Amazon

Gjiganti i tregtisë elektronike, Amazon, ka qenë i heshtur për planet e tij të Teknologjisë Virtuale (VR), por mund të jetë një lojtar i madh në mënyrën se si ne bëjmë blerje në metaverse. /Telegrafi/lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail