Porsche shiti mbi 300,000 makina në 2021Shtutgart, 12 janar 2022 (MIA) - Pandemia e koronavirusit dhe mungesa e gjysmëpërçuesve nuk e penguan Porsche të vendosë një rekord të ri shitjesh. Pasi Lamborghini dhe Bentley mburren me një rekord në 2021, kompania gjermane njoftoi gjithashtu se shiti 301,915 makina, që është 11 për qind më shumë se në vitin 2020, falë rritjes së kërkesës në të gjitha fushat e shitjeve globale.

"Pavarësisht sfidave të mungesës së gjysmëpërçuesve dhe ndërprerjeve të pandemisë së koronavirusit, ne kemi punuar shumë për t'u mundësuar më shumë klientëve se kurrë më parë të përmbushin ëndrrën e tyre për të pasur një Porsche." Kërkesa është ende e lartë dhe porositë tashmë po mbushin "librat" tanë", tha Detlev von Platten, kreu i marketingut të kompanisë.

Sipas vendeve, rritja ishte 8 për qind në Kinë, ose 96,671 makina të shitura, në Shtetet e Bashkuara - 22 për qind dhe 70,025 makina të shitura, dhe në Gjermani, shitjet u rritën me nëntë për qind, në 28,565 makina.

Modeli më i shitur i "Porsche" vitin e kaluar është "Makan", me 88.262 njësi të shitura, i ndjekur nga "Cayenne" - 83.071 njësi. Vëmendje meriton padyshim karvani-sedani elektrik “Taikan”, me 911 automjete të shitura.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail