Volkswagen raportoi rritje të fitimeve prej 2.5 miliardë euro në 2021Wolfsburg, 15 mars 2022 (MIA) - Gjigandi gjerman i makinave Volkswagen ka shënuar rritje të fitimeve në vitin 2021, pasi u godit nga pandemia e koronavirusit në vitin 2020. Kjo po ndodh pavarësisht problemeve aktuale për shkak të mungesës së gjysmëpërçuesve.

Kompania me bazë në Wolfsburg thuhet se arriti të rrisë të ardhurat e saj vjetore në rreth 2.5 miliardë euro. Qarkullimi total në departamentin kryesor të makinave të pasagjerëve u rrit nga rreth 71.1 miliardë euro në 76.1 miliardë euro, sipas raportit vjetor të grupit të publikuar sot.

Shitjet e makinave, megjithatë, janë në rënie - nga 2,835,000 në 2,719,000 njësi.

Ndikimi i pandemisë nuk është zhdukur ende, tha grupi më i madh i makinave në Evropë.

Megjithatë, disponueshmëria e kufizuar e gjysmëpërçuesve preku Volkswagen si dhe shumë prodhues të tjerë të makinave. Uzinat u mbyllën, dhe disa punonjës në Gjermani u vendosën në të ashtuquajturat. "Punë afatshkurtër" ose në një skemë pushimi nga puna të mbështetur nga qeveria. Volkswagen pret që mungesa e elektronikës të zgjasë të paktën deri në gjysmën e dytë të vitit. Shumë blerës duhet të presin një kohë të gjatë për makinat e tyre. Për disa modele ka edhe ndalim të përkohshëm të porosivelexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail