Zbulohen valë misterioze të DiellitAbu Dhabi, 1 prill 2022 (MIA) - Shkencëtarët kanë zbuluar një lloj të ri të valëve me frekuencë të lartë në sipërfaqen e Diellit, të cilat lëvizin tre herë më shpejt nga sa mendonin ekspertët. Artikulli, i titulluar "Valët virtuale retrograde me frekuencë të lartë të zbuluara në diell", u botua në revistën Nature Astronomy.

Shkencëtarët kanë vërejtur se këto valë rrethore udhëtojnë nëpër plazmën diellore në drejtim të kundërt të rrotullimit të saj. Për shkak se ekspertët nuk mund të analizojnë aq lehtë zonat e thella të Diellit, ata shpesh matin valët akustike që udhëtojnë nëpër sipërfaqen e tij dhe kthehen në thelb për të zbuluar se çfarë po ndodh në zona të panjohura.

Por kur, pas analizimit të të dhënave nga hapësira e mbledhura 25 vjet përmes teleskopëve të Tokës, ata zbuluan se këto valë HFR të sapo zbuluara në sipërfaqen e Diellit po lëvizin me një shpejtësi të paparë, shkencëtarët kuptuan se ishte një enigmë e madhe se si funksionon ylli ynë.

Shkencëtarët fillimisht menduan se këto valë akustike diellore u krijuan pranë sipërfaqes së Diellit nga forca Coriolis që vepron në çdo trup që lëviz në një sistem rrotullues. Drejtimi i efektit Coriolis është normal me drejtimin e lëvizjes së trupit, si dhe me boshtin e rrotullimit të një sistemi të caktuar, dhe pikat ekuatoriale të trupit rrotullues duket se lëvizin më shpejt se pikat e poleve.

Ekspertët besojnë se valët pas fillimit përshpejtohen në valët HFR për tre arsye të mundshme. Ndoshta fusha magnetike ose graviteti i Diellit përshpejton valët Coriolis, ose mund të nxitet nga rrymat e nxehta konvektive që lëvizin nën dhe përmes sipërfaqes së diellit. Por asnjë nga këto procese nuk korrespondon me të dhënat.

"Nëse valët HFR mund t'i atribuohen ndonjërit prej këtyre tre proceseve, atëherë do të merrnim përgjigje për pyetjet e rëndësishme se si funksionon Dielli", tha fizikani Chris Hanson i Qendrës për Shkencën Hapësinore në Universitetin e Nju Jorkut në Abu Dhabi.

Por, sipas tij, këto valë ndoshta nuk ndodhin për arsyet e përmendura, gjë që është shumë misterioze dhe ngre pyetje shtesë.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail