Misioni i parë shkencor privat i IVS në përgatitjeMajami, 8 prill 2022 (MIA) - Misioni i parë tërësisht privat i Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor – IVS, fillon sot me një ekuipazh katër anëtarësh nga kompania e re “Axiom Space”.

Lëvizja u mirëprit nga NASA, e cila e sheh atë si një hap kyç në komercializimin e kësaj zone të hapësirës të njohur si orbita e ulët e Tokës. Ngritja është planifikuar për në orën 17:17 me orën maqedonase (3:17 pasdite GMT) nga Qendra Hapësinore Kennedy në Florida (SHBA), me një raketë Space-X.

Komandanti i misionit Axiom-1 është ish-astronauti i NASA-s, Michael Lopez-Allegria, i cili ka nënshtetësi amerikane dhe spanjolle. Atij i bashkohen tre anëtarë të ekuipazhit me pagesë - investitori amerikan i pasurive të paluajtshme Larry Connor, biznesmeni kanadez Mark Patti dhe ish-piloti dhe sipërmarrësi izraelit luftarak Eitan Stibe. Çmimi i njohur i biletës - i cili përfshin tetë ditë në vendin e testimit - është 55 milionë dollarë. Por ndryshe nga fluturimet e fundit suborbitale të profilit të lartë të Blue Origin dhe Virgin Galactic, misioni i Axiom, thonë ata, nuk duhet të konsiderohet turizëm.

E vendosur 400 km mbi sipërfaqen e Tokës, kuarteti do të kryejë projekte kërkimore në hapësirë, eksperimente me qeliza burimore dhe një demonstrim teknologjik të një anije kozmike vetëlëvizëse.

"Dallimi është se djemtë tanë nuk do të shkojnë atje për tetë ditë, të bëjnë fotografi dhe të shikojnë nga kupola," tha Derek Hasman, shefi operativ i Axiom, në një konferencë para nisjes. - Mendoj, kemi një plan shumë intensiv dhe kërkimor për ta.

Ekuipazhi do të jetojë dhe do të punojë me ekuipazhin e rregullt të stacionit. Tani ka tre amerikanë dhe një gjerman në anën amerikane dhe tre rusë në anën ruse. Axiom po punon me SpaceX në gjithsej katër misione, dhe NASA ka miratuar tashmë një sipërmarrje të dytë të përbashkët.

Axiom e sheh udhëtimin si një hap të parë drejt një qëllimi më të madh - ndërtimin e stacionit të vet hapësinor privat. Moduli i parë është planifikuar të nisë në shtator 2024, sipas Presidentit dhe CEO Michael Sufredini. Plani është që fillimisht të bashkohet me IVS, dhe më pas të vazhdojë në mënyrë të pavarur kur të tërhiqet në Tokë sipas planit pas vitit 2030.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail