Toyota po ndërton një "qytet të zgjuar" në JaponiTokio, 19 gusht 2022 (MIA) – Toyota, një nga prodhuesit më të mëdhenj të makinave në botë, po ndërton të parin “qytet inteligjent” në Japoni dhe në botë.

Qyteti i Pletka do të vendoset pranë rrëzës së malit Fuji, i shtrirë në 175 hektarë dhe do të jetë një vendbanim plotësisht vetëqeverisës i projektuar dhe i synuar për të testuar teknologji të reja si makinat vetëdrejtuese, robotikë dhe inteligjencë artificiale – në botën reale. Prototipi i "qytetit të së ardhmes" do të ndërtohet nga themeli në vendin e ish-uzinës së fabrikës Higashi-Fuji, e cila i dha fund historisë së saj dhjetëvjeçare të prodhimit të makinave në dhjetor 2020.

Japonia po ndërton një qytet të zgjuar futuristik. AI, makina vetë-drejtuese, robotikë, energji diellore pic.twitter.com/sxjiT9Ngik

— Vala Afshar (@ValaAfshar) 18 gusht 2022

Ideja është që të gjithë njerëzit në qytetin e “Pletkës”, si dhe ndërtesat dhe automjetet, të lidhen dhe të komunikojnë përmes të dhënave në kohë reale dhe sensorëve të integruar. Këto marrëdhënie do t'i lejojnë Toyota-s të testojë dhe të eksplorojë se si funksionojnë inteligjenca artificiale dhe teknologjia e avancuar, e avancuar në botën reale, me rrezik minimal.

Ekosistemi i lidhur plotësisht i qytetit do të mundësohet nga burime të pastra të energjisë si dielli, qelizat fosile të hidrogjenit dhe energjia gjeotermale. “Pletka” do të ketë tre lloje rrugësh – për këmbësorë, për persona me automjete personale dhe një për drejtim automatik.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail