“Porsche” është në bursëParis, 29 shtator 2022 (MIA) – Prodhuesi i makinave sportive Porsche nga sot në bursë me ofertë publike fillestare (IPO), me vlerë rreth 75 miliardë euro, me të cilën shpreson të mbledhë rreth 19.5 miliardë euro kapital të ri. . Rrjedhimisht, kapitalizimi i tregut vlerësohet të jetë pothuajse në nivelin e Volkswagen, kompania e tij mëmë, me vlerë rreth 84 miliardë euro. Ai gjithashtu ka kaluar rivalët si Ferrari.

IPO-ja e Porsche është ndër më të mëdhatë në Evropë dhe e dyta më e madhe në Gjermani, pas IPO-së së Deutsche Telekom në 1996.

Çmimi i aksionit të Porsche u hap në 84 euro, afër intervalit prej 76.5 deri në 82.5 euro që firma njoftoi këtë muaj.

Kompanitë në Evropën kontinentale kanë mbledhur sasinë më të vogël të kapitalit në tregun e aksioneve këtë vit që nga kriza globale financiare në 2009, ose afërsisht 44 miliardë dollarë. Vetëm 4.5 miliardë dollarë u mblodhën në IPO.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail