Astronauti i fundit në misionin e parë Apollo, Walter Cunningham, ka vdekur në moshën 90-vjeçare.Hjuston, 3 janar 2023 (MIA) - Walter Cunningham, i fundit nga tre astronautët në misionin e parë me pilot të programit "Apollo", vdiq dje në moshën 90-vjeçare, njofton Administrata Kombëtare e Aeronautikës dhe Hapësirës së SHBA-së - NASA. .

- Walt Cunningham ishte një pilot luftarak, fizikan dhe sipërmarrës, por mbi të gjitha - ai ishte një studiues. Në Apollo 7, misioni i parë Apollo me njerëz, Walt dhe shokët e tij të ekuipazhit bënë histori, duke i hapur rrugën brezit Artemis që kemi sot. NASA do të kujtojë gjithmonë kontributet e tij në programin hapësinor të vendit tonë dhe shpreh ngushëllimet e saj për familjen Cunningham, tha administratori i NASA-s Bill Nelson në një deklaratë të agjencisë.

Në fluturimin e vitit 1968, anija kozmike me tre persona rrotulloi Tokën për 11 ditë. Përveç Cunningham, ekuipazhi i "Apollo 7" përfshinte astronautët Walter Shira dhe Don Eisel. Eisel vdiq në 1987, dhe Shira në 2007.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail